Kajínek sa rozhovoril o vraždách a o tom prečo sa guľka zastavila na lopatke

2007

Súčasný hit v Čechách, besedy s Kajínkom. Plný sála hodonínskeho kultúrneho domu. Žiadny koncert alebo divadelné predstavenie nečakajte. Za stolom sedel omilostený väzeň Jiří Kajínek. Rozhovoril sa nielen o tom, že sú z neho ľudia na uliciach doslova paf, ale aj o zbraniach.

Jiří Kajínek má charizmu. Ľudia sa o tom mohli osobne presvedčiť na besedách. Podobné rozprávanie s ľuďmi usporiadal už v Prahe, v Zlíne a teraz i Hodoníne. Vyhovoril sa napríklad aj o svojej láske k zbraniam.

 Lúpil som, kradol,  ale nevraždil 

Už dvadsaťpäť rokov odmieta, že by práve on onoho májového večera roku 1993 v Plzni nakŕmil podnikateľa Štefana Jandu a jeho dvoch strážcov olovom. „Myslíte, že keby vrah toho druhého bodyguarda chcel zabiť, že by to nezviedol? Niekto potreboval, aby prežil a svedčil proti mne. Strelili ho do lopatky, pretože vedeli, že kaliber 7,65 lopatkou neprejde, nezasiahne orgány, že bude žiť.“

Jiří Kajínek opäť v putách! Prečo na neho vleteli kukláči?

Zbrane boli jeho koníčkom od detstva. „Ak by som uvažoval o niečom podobnom a mal by som to urobiť ja, tak by som si vzal samopal, ktorý som v tom čase mal, takže by to bol samopal UZI alebo samopal Steyr Mannlicher – vybral by som jeden z nich, k obom som mal zásobníky na tridsať rán a tlmiče,“ povedal Jiří v dokumente Ja, Kajínek.

 Niekto chcel,  aby svedok prežil 

V sále ľudia len hlasno tlieskajú a prikyvujú, keď im Jiří vysvetľuje, že je absurdné, aby si práve on vzal tak zlú zbraň. „Myslíte, že keby vrah toho druhého bodyguarda chcel zabiť, že by to nezviedol? Niekto potreboval, aby prežil a svedčil proti mne. Strelili ho do lopatky, pretože vedeli, že kaliber 7,65 lopatkou neprejde, nezasiahne orgány, že bude žiť.“

Kto je Jiří Kajínek, nenapraviteľná vraždiaci beštia, alebo obetný baránok?

Kajínek ďalej na besede priznal, že sa so zbraňami zaoberá už od detstva. „Keby som to urobil ja, vystrieľal by som zásobník s tridsiatimi nábojmi do auta. Nikto by nemal šancu prežiť. UZI je tichá, účinná a ideálne zbraň,“ vysvetľuje.

 Doma mal aj  nelegálne zbrane  

Omilostený vrah sa na besede priznal, že mal doma veľa zbraní. Niektoré aj nelegálne. Niektoré údajne stáli až pol milióna. „Prečo by som strieľal z tak lacnou a neúčinnou zbraňou, naozaj netuším,“ dokončil Jiří.

Ďalšia beseda je jednoznačne v pláne. Zatiaľ však nie je isté, kedy a kde bude. Lístok na tú Hodonínsku stál 330 korún. Ľudia si vo vestibule mohli kúpiť nielen slávnej zelené tielko, ale aj hrnčeky alebo víno značky Jiří Kajínek.