Po 24 rokoch boli vyvolané fotky z miesta samovraždy Kurta Cobaina

3538

Bola to samovražda, alebo mal v smrti frontmana Nirvany prsty ešte niekto iný? Po dvadsiatich štyroch rokoch bol prípad opäť otvorený. Verejnosti boli tiež predstavené doteraz nevidené zábery z miesta činu.

8. apríla 1994 bol Kurt Cobain vo svojom dome v Seattli nájdený mŕtvy. Muzikant mal v sebe nielen smrteľnú dávku heroínu, ale ako poistku si tiež prestrelil hlavu brokovnicou. Polícia celkom ľahko označila za príčinu smrti samovraždu. Nebolo ostatne tajomstvo, že Cobain dlhé roky zvádzal boj s depresiami a žalúdočnou chorobou, ktorá mu pôsobila kruté bolesti. Ako to už ale pri podobných prípadov býva, vyrojil sa rad konšpiračných teórií, podľa ktorých bol zavraždený manželkou Courtney Love. Nemenej slávna a takisto závislá frontwoman Hole takto vraj zareagovala na Kurtovu žiadosť o rozvod. Špekulácie však nikdy neboli potvrdené a vyznávajú ich prevažne fanúšikovia Nirvany, ktorí partnerku rockera nemali nikdy v obľube.

Po dvadsiatich rokoch bola vysoko sledovaná kauza však opäť otvorená policajným oddelením v Seattli. Na starosť ju dostal detektív odložených prípadov Mike Ciesynski. Nestalo sa tak vraj z dôvodu, že by sa vyskytli nové skutočnosti, ako skôr kvôli výročiu a veľkej mediálnej pozornosti, ktorá Cobainovu smrť stále sprevádza. Ciesynskiho úlohou bolo presvedčiť pochybujúcu časť verejnosti, že sa o vraždu nešlo. K tomu mu malo dopomôcť práve vyvolanie nikdy nevidených záberov.

„Nič v mojom preskúmaní neukazuje na to, že by to mala byť vražda. Bolo ale treba osvetliť niekoľko vecí, kvôli ktorým ľudia veria v kamufláž. Jedným z riešení bol 35mm film, ktorý doteraz nebol vyvolaný. V roku 1994 sme počas vyšetrovania používali práve tento film doplňovaný Polaroidom. Vtedajšie vedenie ale rozhodlo, že 35mm film vyvolaný nebude a použije sa len Polaroid. Prípad bol označený ako samovražda a ak sme nehľadali niečo konkrétne, čo na Polaroide nebolo, nebolo treba spracovávať 35mm fotky. Po dvadsiatich rokoch som si ale povedal: ‘Poďme sa už zbaviť tých teórií, že sa stalo niečo, čo sa nestalo, a vyvolajte ten film,“ objasňoval svoj krok Ciesynski.

Dodal, že fotografie mŕtveho muzikanta nebudú nikdy zverejnené. „Čo by ľudí pohľadom na ležiaceho Kurta Cobaina s prestrelenou hlavou asi získali? Aký úžitok by z toho niekto mal?“