Vo väzení neprežil ani jediný deň! Josef Kuča (†21) odsúdený na 22 rokov vo väzení za umučenie malého Marečka (†2) spáchal samovraždu hneď prvú noc. Jeho rodičia však odmietajú, že by si siahol na život – vraj mal plány do budúcna. K jeho smrti sa vyjadril aj najznámejší český väzeň Jiří Kajínek.

„Ten, kto utýra malé dieťa, je hovädo! Je to jednoducho netvor. Takýchto ľudí by to mali schytať s plnou parádou,“ vyhlásil Kajínek vo videu, ktoré natočil ešte pred Kucovou smrťou. Rodina mladého vraha sa domnieva, že na smrti ich blížneho mal niekto ďalší podiel – či už dozorcovia, alebo spoluväzni. Odsúdený Kuča bol ale na cele sám a ako páchateľ násilného trestného činu na dieťati mal nepochybne špeciálny status MON – možný objekt napadnutia. To napokon potvrdil aj Kajínek.

Keď surové monštrum necháte vychovávať dieťa, ktoré nakoniec utýral na smrť! Opísal týranie Marečka († 2) Mlátenie, až striekala krv, a jeho posledné chvíle

„Verejnosť hovorí, že v tom väzení mu spoluväzni naložia, budú ho mlátiť, trieskať, kopať do neho, budú ho znásilňovať. Spoluväzni aj bachari mu to nedarujú. Je mi to fakt ľúto, ale taká realita nie je. Je to jednoducho tak, že väzenská služba tieto monštrá chráni, bráni ich, aby im niekto náhodou neskrivil vlások na hlave,“ opísal.

Vysvetlil, že pred viac ako 20 rokmi podobní odsúdencovi prišli do väzenia a zažili skutočné peklo – všetci si do nich jednoducho kopli. Teraz je ale všetko inak. „Takýto úbožiak príde do väzenia a väzenská služba mu dá označenie možná obeť napadnutia – skratka MON, takzvanej Mončičák,“ prezradil Kajínek. „To obnáša, že raz za týždeň, štrnásť dní alebo napríklad mesiac toho človeka vezmú k lekárovi, tam sa vyzlečie donaha a oni skontrolujú, či na sebe nemá nejakú odreninu. A keď mu nájdu napríklad odreté ramienko, tak sa ho spýtajú, kto to urobil. On povie, kto to bol, a oni začnú toho väzňa stíhať pre napadnutie,“ povedal Kajínek

A práve preto sa Kajínek domnieva, že Kučovi na onen svet vážne nikto nepomohol. „Prišiel do Valdíc, tam ho umiestnili samotného na celu, kde ho práve chránili pred tými ostatnými väzňami, dali ho na celu, kde na neho padlo to stiesňujúce, nechutné prostredie, kedy si uvedomil, že v týchto ponurých múroch by mal stráviť 20 rokov života. Tak by som sa vôbec nečudoval, keby sa rozhodol k samovražde,“ domnieva sa. „Neverím tomu, že dozorcovia vo Valdiciach umlátili Kuča,“ uzavrel Kajínek.

Kajínek priznal, že v čase vrážd mal doma samopal!

Kučov prípad tiež porovnal s Františkom Kahánkom – ten v roku 1995 uniesol, znásilnil a zabil desaťročného Tomáša. Zomrel po prvej noci strávenej vo väzbe – jeho zranenie poukazovala na poriadnemu výprask. Obžalovaní boli štyria dozorcovia, nakoniec ale nebol nikto odsúdený. Podľa Kajínka bol jedným z dozorcov otec zabitého Tomáša.