Herec Luke Perry (50) sa stal hovorcom kampane proti rakovine hrubého čreva. Hviezda seriálu Beverly Hills 902 10 mala pred dvoma rokmi nález, ale nešlo o zhubný nádor. Osoby stredného veku by sa podľa herca mali nechať vyšetriť a podstúpiť kolonoskopiu.

„Práve teraz je niekde vonku 23 miliónov Američanov, ktorí neboli na vyšetrení hrubého čreva, ale pritom by ho nutne potrebovali. Ak by som ja osobne čakal, mohol by som sa dočkať úplne iného scenára,“ uviedol Luke Perry v rozhovore pre Fox News.
Herec v roku 2015 podstúpil vyšetrenia a predpokladal, že pôjde len o bežnú rutinu. Našli mu ale polyp, ktorý tiež hneď odstránili. Našťastie nešlo o zhubný nádor. Avšak práve neošetrené polypy sa často v rakovinové útvary zvrhnú.

Rakovina hrubého čreva najviac ohrozuje osoby starších ako päťdesiatpäť rokov. Riziko ochorenia zvyšujú faktory ako strava bohatá na nasýtené tuky a sacharidy, nedostatok vlákniny a surovej zeleniny a ovocia v potrave, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu a nekvalitný spánok.
Vďaka tomu, že nepodcenil prevenciu, sa hercovi podarilo predísť rakovine čreva. Jeho kolegyňa zo seriálu Beverly Hills 902 10 Shannen Doherty alias Brenda, ktorej Luke Perry hral milenca Dylana, také šťastie nemala. Kvôli rakovine prsníka musela podstúpiť mastektómiu, tiež náročnú chemoterapiu a ožarovanie. Teraz čaká na výsledky testov, ktoré ukážu, či sa nádorových buniek v tele zbavila (písali sme tu).

Doherty bojuje s rakovinou po svojom. Po chemoterapii tancujú: