Martina Moravcová: Kráľovná vôd

1471

Stanovila až 226 seniorských rekordov – 3 svetové, 16 európskych a 207 slovenských. Na úvod veľa čísel, nič však lepšie nevypovie fenomenálnosť najúspešnejšej športovkyne samostatného Slovenska.

                         

Martina Moravcová sa narodila 16. januára 1976 v Piešťanoch. Jej plavecká kariéra bola viacmenej predurčená, keďže plávaniu sa venovala celá rodina. Otec Karol Moravec bol dokonca členom širšieho kádra čs. reprezentácie pred OH 1964. Martina začala plávať už ako šesťročná na tamojšom kúpalisku Eva. Trénerkou jej bola mama. Neskôr sa pod taktovkou Viery Čamborovej stala jednou z najlepších plavkýň bývalej ČSFR. Už ako pätnásťročná bola Moravcová vyhlásená za najlepšiu plavkyňu krajiny a o rok na to sa predstavila na svojej prvej Olympiáde v Barcelone.

Moravcová nezanevrela ani na štúdium a dosiahla bakalárske vzdelanie v odbore manažmentu informačných systémov v USA. O dva roky neskôr dokončila magisterské štúdium aplikovanej ekonómie. Počas štúdia v USA sa, samozrejme, venovala naďalej plávaniu a výrazne sa zapísala do análov amerických vysokoškolských súťaží. Spoznala trénera Steva Collinsa a pod jeho vedením sa zaradila medzi najúspešnejšie osobnosti v histórii plaveckých šampionátov na súťažiach renomovanej univerzitnej ligy NCAA.

                         

Po štúdiu sa pre ňu začala kariéra profesionálky. Počas nej si na konto pripísala neuveriteľné množstvo medailí a rekordov. Chýba jej jediný úspech – víťazstvo na OH. Moravcová plávala na štyroch olympiádach – 1992 v Barcelone, 1996 v Atlante, 2000 v Sydney, kde získala svoje jediné dve strieborné medaily a v roku 2004 v Atenách. Jej dominancia však bola aj bez olympijskeho zlata evidentná. V tradičnej ankete o Najúspešnejšieho športovca Slovenska šesťkrát zvíťazila. V roku 2000 ju v ankete Slovenský športovec storočia vyhlásili za štvrtú najlepšiu. Na konte má aj štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy či Kríž prezidenta SR I. stupňa. Je tiež držiteľkou Krištáľového krídla a Zlatej plakety udeľovanej za vynikajúcu dlhodobú reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

Tomas Zagiba