Meteorit spôsobil nad Grónskom explóziu o sile 2,1 kiloton

290

Vplyv meteoritu spôsobil obrovskú explóziu v blízkosti americkej vojenskej základne Thule v Grónsku. K dopadu došlo 25. júla, Američania potvrdili, že základňa, na ktorej sú umiestnené citlivé zariadenia, nebola poškodená.

Objekt, ktorý dopadol do Grónska, bol už predtým sledovaný NASA. Tá oznámila, že išlo o meteorit, ktorý vesmírom letel rýchlosťou 24,4 kilometrov za sekundu a rozpadol sa v atmosfére 43 kilometrov nad základňou. Tá detekovala výbuch ako potencionálna raketa, pretože na základni je inštalovaný radar včasnej výstrahy práve pred prípadným nepriateľským raketovým útokom.

Letecká základňa Thule je najsevernejšie položenou americkou vojenskou základňou vôbec. Okrem radarov určených na detekovanie prilietajúcich rakiet je na základni letecká skupina, ktorá má na starosti hlavne zásobovanie. Američania mali svoje základne v Grónsku už za druhej svetovej vojny, Thule bola postavená v roku 1952, v rámci operácie Blue Jay. Hoci existencia základne mala byť čo najviac utajená, prakticky hneď po jej dokončení ju náhodou objavil francúzsky antropológ Jean Malaurie.