Mexické úrady objavili na východe krajiny hromadný hrob s pozostatkami 166 ľudí. Včera o tom informoval prokurátor štátu Veracruz známeho násilnou činnosťou drogových kartelov. Tajné pohrebisko patrí podľa mexických médií k najväčším, ktorá sa doteraz podarilo odhaliť.

Prokurátor Jorge Winckler uviedol, že telá bola pochovaná pred najmenej dvomi rokmi. Policajti ich našli v celkom 32 pohrebných jamách, do ktorých zvyčajne zahrabávajú svoje obete členovia zločineckých skupín. Blízkosti hrobov objavili 114 preukazov totožnosti patriacich pravdepodobne mŕtvym. V jamách boli tiež zvyšky šatstva či osobných vecí.

Drogový gang v kyseline rozpustil 12 ľudí, medzi nimi aj omylom troch študentov!

Vyšetrovatelia dostali tip na hromadné pohrebisko od svedka a pátrali pomocou dronov či georadarov, než začali približne pred mesiacom hroby odkrývať. Podľa Wincklera nie je vylúčené, že pátranie povedie k nálezu ďalších obetí. Počas uplynulých dvoch rokov našla polícia v inej lokalite štátu Veracruz 253 tiel. Na mieste blízko veracruzskej metropoly Xalapa ich upozornili príbuzní obetí, ktorým domov prišli ručne kreslené mapy s umiestnením hrobov.

Veracruz bol dlhodobo dejiskom bojov medzi vplyvnými kartelmi Zetas a Jalisco. Zločinci tu však tak ako v ďalších mexických štátoch tiež unášajú pre výkupné a obete únosov často končia v hroboch, rovnako ako gangstrom nepohodlní ľudia.