Talianska opozícia žiada odvolanie ministra spravodlivosti Alfonsa Bonafedeho. Ten sa stal terčom kritiky kvôli prepusteniu 376 významných mafiánskych bossov z väzníc, resp. ich presunu do domáceho väzenia.

Úrady to odôvodňujú tvrdením, že za mrežami by sa mohli nakaziť koronavírusom. Ako uviedol britský denník The Guardian, talianske súdy od začiatku šírenia koronavírusu prepustili stovky mafiánov trpiacich rôznymi chorobami, pretože by u nich „v prípade nákazy chorobou covid-19 hrozili komplikácie“.

Proti rozhodnutiu súdov protestovali prokurátori, organizácie bojujúce s mafiou aj talianske politickej strany. Majú obavy, že mafiánski bossovia môžu využiť koronavirovú krízy k tomu, aby si zaistili svoje oslobodenie.

Bonafede už minulý týždeň uviedol, že rozhodnutie prepustiť mafiánov neprijala vláda, a vyzval na prehodnotenie pravidiel pre prepúšťanie podobných väzňov do domáceho väzenia. Aj napriek tomu ale stredopravicová opozícia požiadala o vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti.

Medzi prominentnými mafiánmi, ktorí sa presunuli do domáceho väzenia, je napríklad vplyvný vodca mafie Cosa Nostra Francesco Bonura (78), ktorý si odpykával 23-ročný trest, či mafiánski bossovia z ‘Ndrangheta Vincenzini Iannazzo (65) a Rocco Santo Filipponi (72).

Mafiánsky boss, ktorý umučil a v kyseline rozpustil 11 ročného chlapca, chce ísť do domáceho väzenia!

Sudcovia sa obávali, že nákaza koronavírusom by mohla byť pre Filipponeho smrtiaca vzhľadom k tomu, že trpí vážnou srdcovou chorobou. Ďalšie mafián z Cosa Nostra, Franco Cataldo (85), väznicu opustil v pondelok.

Býval členom českého mafiánskeho gangu, teraz stráži majetok Kočnera. Kto je vlastne Ivo Hricík?