To snáď nie je možné! Pri pohľade na lajdácky poskladané vrecia s vysoko výbušným dusičnanom amónnym sa človeku ihneď vybaví nešikovná dvojice Pat a Mat, ktorá vždy všetko pokazí. Lenže toto nie je žiadna sranda. Fotografie vriec s nebezpečnou látkou údajne zo skladiska v bejrútskom prístave, kde došlo k masívnej explózii, ktorá zabila minimálne 135 ľudí a niekoľko tisíc ďalších zranila.

Na fotografii sú vidieť tragicky poskladané vrecia s dusičnanom amónnym, ktorý sa používa na hnojenie, dezinfekciu, ale taktiež na výrobu výbušnín. Je vidieť, že si robotníci s ich uskladnením príliš práce nedali. Možno taktiež silne pochybovať o dodržiavaní bezpečnostných podmienok v skladisku číslo 12 nachádzajúcom sa v prístave, z ktorého po masívnej explózii nezostalo zhola nič.

 Výbušnú látku opustil ruský  milionár 

Podľa britského Mirroru bolo obrovské množstvo dusičnanu amónneho v sklade opustené ruským podnikateľom Igorom Grečuškinem v septembri 2013, ako bolo prepravených do osudného skladiska 12 v prístave. Boháč kvôli tomu bude najskôr vypočúvaný políciou a vyšetrovateľmi, ktorí budú mať veľa otázok. Grečuškin sa momentálne nachádza na Cypre, kde žije so svojou manželkou Irinou.

Už v júli 2014 údajne varoval kapitán Boris Prokošev o nebezpečnosti nákladu, ktorý viezol na svojej lodi. „Boli sme opustení. Žijeme bez platu na sude s pušným prachom,“ uviedol ukrajinským novinám. „Je to plávajúca bomba,“ informovali o prípade ruské médiá. Lenže ako je vidieť, uskladnenie dusičnanu amónneho v bejrútskom prístave sa neukázalo ako dobrý nápad. Následky výbuchu sú tragické.

 Tri dni  smútku 

Pri utorkovej masívnej explózii, ktorá bola počuť desiatky kilometrov ďaleko, zomrelo minimálne 135 ľudí a na päť tisíc ich bolo zranených. V Libanone boli po tragédii vyhlásené tri dni smútku. V meste prebiehajú záchranné práce obrovských rozmerov. Z tohto nešťastia sa obyvatelia Bejrúte budú spamätávať ešte veľmi dlho …