Na slávnom francúzskom kostole v Sainte-Mère-Église visí parašutista s padákom

983

Na kaštieli vo francúzskej obci Sainte-Mère-Église visí parašutista. Figurína predstavuje amerického výsadkára Johna Steela, ktorému sa padák zachytil za vežičku kostola. Súčasne ide o pamätník určený všetkým spojeneckým parašutistom, ktorí v noci 6. júna 1944 pristáli v meste, aby ho oslobodili.

Udalosti onej noci boli v Sainte-Mère-Église veľmi tragické. Spojeneckí výsadkári zoskočili nad mestom, ktoré bolo obsadené Nemcami, a tí zhodou okolností veľmi rýchlo zistili, že sa na nich z neba znáša nepriateľ. Zvony v kostole sa rozozneli na poplach a Nemci vybiehali von. Nad nimi na nebi sa vznášali na padákoch stovky príslušníkov 82. výsadkovej divízie. Niekoľko budov v meste bolo v plameňoch, ktoré osvetľovali nočnú oblohu, a robili z parašutistov ľahký terč. Niektorí z parašutistov sa upálili v ohni. Veľa ich zoskočila do korún stromov a boli zastrelení predtým, než sa stihli odrezať. Ďalší pristáli na námestí a boli ihneď zajatí.

Vojak John Steele sa zachytil padákom na kostolnej veži, kde zostal bezmocne visieť veľa hodín. Bol ťažko ranený a bojoval o život. Až neskôr si Nemci všimli, že muž visiaci na padáku je živý, odrezali ho a odviedli do zajateckého tábora. Steele prežil, dokonca sa mu podarilo z tábora utiecť a dostať sa k svojej jednotke. Jeho príbeh bol stvárnený aj vo filme z roku 1962 s názvom Najdlhší deň.

Málokto však vie, že sa v skutočnosti Steel zachytil padákom na opačnej strane kostola, než kde dnes visí jeho figurína. V kostole samotnom je okrem pamätníka ešte vitráž, kde sú takisto vyobrazení parašutisti. V Sainte-Mère-Église sa nachádza tiež múzeum venované bojom v meste.