Najčistejšia obec Ázie zakázala plasty, so špindírmi sa tam nikto nebaví

492

    S prílivom návštevníkov ale obyvatelia tejto horskej dedine prišli o pokoj.

    Donedávna o existencii dediny Mawlynnong netušili sami Indovia. Dlho tam neviedla ani žiadna cesta. Stačilo však, aby pokojnú dedinku na severovýchode Indie v štáte Meghálaj navštívil novinár z indického cestovateľského magazínu Discover India, a razom vzbudila netušenú zvedavosť.

    Onen novinár totiž vo svojom článku nazval Mawlynnong „najčistejšou indickou dedinou“ (indickej tlači potom dokonca v eufórii básnil o najčistejšej obci celej Ázie). To bolo niečo tak prekvapujúce, že to všetci museli uvidieť na vlastné oči. Turisti, ako domáci, tak zahraniční, sa začali hrnúť. A mnohé bolo razom inak.

    Dedina prišla o toľko cenený pokoj i časť z toho, na čo bola hrdá – čistotu. Jej obyvatelia, ktorí spoznali klady i zápory „veľkého sveta“, naopak na svoje pomery nevídane zbohatli. Napriek tomu by dnes väčšina z nich bola zrejme rada, keby onen novinár z Discover India vôbec neprišiel.

Sa špindíry sa miestnej nebaví

    Jedno sa však musí nechať – Mawlynnong, domov domorodých Khasiov, je v porovnaní s inými miestami Indie stále zjavením.

    Používanie plastov je tam striktne zakázané a čisto vymetené cesty lemujú kvetinové záhony. Bambusové nádoby na odpadky stoja na každom rohu, dobrovoľníci zametajú uličky v pravidelných intervaloch a odhadzovaním odpadkov mimo kôš si vyslúžite len striktné pohŕdanie miestnych. Proste sa s vami nebudú baviť. Pre toho, kto navštívil hlučné a nečistotami zamorené indické miesta, ide o niečo nepredstaviteľné.

    Napriek tomu je v horskej dedinke s 500 obyvateľmi pre miestne udržanie čistoty, ktorá pre nich bola samozrejmou potrebou, čím ďalej ťažšie. Príliv návštevníkov je nad ich sily.