Čína oznámila, že najväčšia plávajúca fotovoltaická elektráreň na svete, resp. poľa solárnych panelov na vode, je konečne dokončená a napojená na miestnu rozvodnú sieť. Jedná sa o najnovší úspech čínskej vlády v dlhodobom úsilí o zníženie emisií uhlíka a príklon k obnoviteľným zdrojom energie.

Toto zariadenie sa nachádza pri meste Huainan v provincii Anhui a s kapacitou 40 megawattov bolo vytvorené výrobcom Sungrow Power Supply Co. Iróniou je, že samotná plávajúca sieť bola postavená nad zaplavenou oblasťou, kde sa pôvodne ťažilo čierne uhlie. Plávajúce „slnečné farmy“ sa stále častejšie rozširujú po celom svete, pretože ich jedinečný dizajn rieši hneď niekoľko problémov súčasne. Ide o oveľa efektívnejšie riešenie, ako umiestniť solárne panely do krajiny, kde blokujú využiteľnosť pôdy. Mimo iné takýto systém panelov znižuje odparovanie vody. Chladnejší vzduch prúdiaci po povrchov panelov tiež pomáha minimalizovať riziko zníženia výkonu solárnych článkov – dochádza k nemu, ak sú panely vystavené vysokým teplotám.

Čína prechádza na solárnu energiu

V roku 2016 už Čína odhalila podobnú floatingovú záležitosť s kapacitou 20 megawattov v rovnakej oblasti. Tiež je domovom solárneho parku Longyangxia Dam, čo je masívne pozemné zariadenie s rozlohou 10 kilometrov štvorcových, ktoré je najväčšou solárnou elektrárňou na svete. Tento prechod na solárnu energiu je z veľkej časti spôsobený rýchlymi poklesmi nákladov na samotnú technológiu. Do roku 2020 by Čína mohla znížiť ceny fotovoltaiky o viac ako tretinu a solárne elektrárne by mali byť schopné konkurovať uhoľným elektrárňam.

Vôbec tento trend vo svete silnie. Napr. spoločnosť Google tvrdí, že jej dátové centrá pracujú zo 100% na obnoviteľnej energie. Aktivity týmto smerom iste podporí aj výročná správa NASA a NOAA, z ktorej je zrejmé, že rok 2016 bol celosvetovo najteplejším rokom. Bez toho aby sme chceli rozvíriť debaty o globálnom otepľovaní zemegule, znamená to už tretí rok v rade, ktorý sa nesie v rekordoch pre priemerné teploty povrchu planéty. Pokiaľ tento trend chceme zvrátiť, bude treba v budúcnosti prijať iniciatívy ako je táto po celom svete.