Veľké šťastie mal ruský turista, ktorého pri plávaní v mori pri thajského ostrova Phuket odniesol silný prúd na voľné more. Po 24 hodinách hľadania, keď už jeho blízki strácali nádej, muža v mori našla pobrežná hliadka. Vo vlnách sa neutopil vďaka tomu, že sa celý čas držal potápačské bóje.

Štyridsaťdeväťročný Rus a jeho traja priatelia trávili dovolenku na thajskom ostrove Phuket. Vo štvrtok ráno si vzali potápačské masky, trubice a plutvy a vyrazili šnorchlovať. Náhle sa ale dostali do silného vodného prúdu, ktorý ich v mori rozniesol na rôzne strany.

Trom z nich sa podarilo z prúdu vyplávať a s pomocou miestnych rybárov sa dostať na breh. „Dmitrija Somova nenašli. Jeho priatelia sa tak obrátili na pobrežné políciu a na veľvyslanectve a potom začala záchranná operácia,“ povedal agentúre RIA Novosti ruský konzul v Bangkoku Vladimir Sosnov.

„Nie! Je živý!“

Somova hľadala celý deň až do zotmenia pobrežnej polície, ako aj dobrovoľníci z radov ruských turistov a miestnych obyvateľov. V pátraní pokračovali druhý deň po svitaní. „Pred pol hodinou mi zavolala polícia. Najskôr mi oznámili, že našli telo ruského turistov. Zrazu ale policajt v telefóne zakričal: Nie, je živý!,“ opísal v piatok ráno ruský konzul s tým, že muž sa celých 24 hodín udržal nad vodou vďaka bóju, ktorú na hladine nechali potápači.

„Je to silný chlap“

„Cíti sa výborne. Keď bol na lodi záchranárov, najedol sa a napil, takže sa vzchopil,“ povedal serveru Life.ru Igor Potasov, ktorý na Phukete pracuje. „Prišla jeho manželka, predpokladám, že ho odviezla do hotela. Zdravotne je poriadku. Je to silný chlap,“ dodal.
„Chcel by som v mene veľvyslanectva vyjadriť hlboký vďaku všetkým, ktorí sa na záchranné operácie podieľali. Zvyčajne v prípade zmiznutia človeka v mori úrady začne pátranie až po 12 hodinách, v tomto prípade ale hľadanie začalo ihneď potom, čo jeho priatelia zmiznutie nahlásili,“ zdôraznil konzul.