Naši tenisti fanúšikov prekvapili. Slovenky na rozdiel od mužov milo

1520

Slovenské tenistky nečakaný, o to však príjemnejší postup cez domáci tím Talianska (3:2) v zápase 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie vo Forli.
Kapitán slovenskej reprezentácie Matej Lipták na pondelňajšej tlačovej konferencii vyzdvihol výkon nováčika v tíme Rebeccy Šramkovej a „stálice“ Daniely Hantuchovej. Podrobne tiež priblížil ako sa v skvelej tímovej atmosfére zrodil výborný výsledok jeho zvereniek.

Tenis fed cup tim 1

K oslavám kapitán Lipták povedal „Oslava bola klasická. V super atmosfére po vyhratom zápase sme išli na dobrú večeru. A v Taliansku je super jedlo. Dali sme si pohár vína a potom sme oslavovali v hoteli. Užili sme si to ako sa patrí,“
O hre, kde Liptáka príjemne prekvapil výkon len 20-ročnej debutantky Šramkovej. Vo dvojhrách rozhodli jej dva body. Najprv zdolala domácu jednotku Saru Erraniovú 2:6, 6:3, 6:4 a potom aj Francescu Schiavoneovú 6:2, 6:4.:

Tenis fed cup tim 4
„Rebeccu samozrejme poznám, ale asi nie až tak. V tréningu som sa ju snažil prvé dva dni pochopiť, aké sú jej varianty, jej štýl hry. A ten sa ukázal ideálny na talianske hráčky. Mala predpoklady, aby agresívnym spôsobom zdolala Talianky.“
„Otázka bola, akým spôsobom zvládne debut. Je odvážna, má rada veľké zápasy, a keď som jej povedal, že pôjde hrať, povedala, že sa nesmierne teší. A to sa mi páči. Potom to bolo už len o tom, aby dodržala dohodnuté taktické veci a aby postupne nasala atmosféru a každým momentom sa na kurte cítila lepšie. Podarilo sa a je to dobrý prísľub do budúcnosti.“
Šramková zvládla aj náročný záver rozhodujúcej konfrontácie, v ktorom sa ju skúsená Francesca Schiavoneová pokúsila za podpory hlučného publika vyviesť z miery v poslednom pokuse o zvrat.
„V závere sme sa koncentrovali len na to, čo treba hrať. Nebolo to jednoduché. Francesca vie urobiť takéto divadlo,“ podotkol Lipták. Mladá Slovenka to však zvládla bravúrne.
„Mne ani tak nešlo o divákov, že povzbudzovali a kričali. To je v poriadku, veď boli doma. Vadilo mi však medzi prvým a druhým servisom, že začali vykrikovať. To nie je športové,“ uviedla 119. hráčka sveta, pre ktorú bol najnáročnejším momentom zvládnuť počiatočný stres z prvých reprezentačných štartov.
„Jasné, mala som na začiatku stres, ale potom to na kurte odchádzalo. Verila som si, že na ne máme a to bol asi hlavný kľúč k úspechu. Od mala ma vychovávali k môjmu štýlu hry, takže som ani nemala inú možnosť ako hrať agresívne. Pôvodne som nevedela, čo od toho očakávať. Dúfam, že toto víťazstvo bude pre mňa dobrý reprezentačný štart. Môj sen od malička bolo hrať Fed Cup a vyhrať nejaký zápas za Slovensko,“ povedala.
Hantuchová nielen ziskom bodu potvrdila svoju pozíciu v tíme. Pri absencii Dominiky Cibulkovej bola tiež akousi mentorkou Šramkovej. Aj podľa Liptáka pôsobila na ňu výborne.
„Ja som sa nevedela dočkať nastúpiť na dvorec. Mala som pocit, že na Talianky máme. Myslím si, že hovorím za všetky, že sme cítili, že môžeme uspieť. Som rada, ako som ten zápas zvládla. Taktiku Rebeccy mal na starosti Maťo. Ja som jej povedala, aby si to najmä poriadne užila. Nič sme od nej nečakali a aké zápasy odohrala. Poviem, že bola česť pre mňa to sledovať,“ vyjadrila sa 33-ročná víťazka Fed Cupu z roku 2002.