Sociálna sieť Snapchat mladého miliardára Evana Spiegela sa v marci stane nováčikom newyorskej burzy. Aplikácia na zasielanie videí a fotiek, ktorej hodnota je podľa rôznych odhadov 20 až 25 miliárd dolárov, chce na burze získať až tri miliardy dolárov.
snapchat
    Spiegel založil Snapchat pred šiestimi rokmi so svojím kamarátom Bobbym Murphym a služba sa stala veľkým hitom medzi tínedžermi. Podľa denníka The Telegraph mala na konci minulého roka 161 miliónov užívateľov, z čoho bolo 60 miliónov z USA. Nárast ich počtu ale v poslednej dobe spomaľuje aj kvôli konkurenčnému Instragramu, za ktorým stojí Facebookua ktorý vlani zaviedol rovnakú službu.

Cez veľkú popularitu je navyše Snapchat stratový a jeho zakladatelia priznávajú, že ziskový možno ani nikdy nebude. Vlani síce výrazne zdvihol tržby na viac ako 400 miliónov dolárov, nakoniec ale prerobil 514 miliónov. Niektorí analytici tak upozorňujú na to, že je hodnota Snapchatu premrštená.

Spiegel však uisťuje, že užívatelia sú službe verní a veria v ďalší rast. Väčšina príjmov Snapchatu pochádza z reklamy, firma sa však nedávno vrhla aj na výrobu zariadení. Tým prvým sú okuliare Spectacles, ktoré majú zabudovanú kameru, z ktorej je možné odosielať príspevky priamo do aplikácie.snapchat-okuliare-sunglasses

    Snapchat sa zrodil na univerzite

Podnikateľský príbeh Evena Spiegela sa podobá mnohým iným z technologickej brandže. Nápad na založenie Snapchatu (pôvodne sa služba volala Picaboo) prišiel v študentských rokoch na Stanfordskej univerzite, kde Speigel študoval produktový dizajn a kde tiež stretol svojho budúceho spoločníka Murphyho.
Evan_Spiegel_01    Pôvodným spoluzakladateľom bol ešte Reggie Brown, ten však z firmy kvôli sporom odišiel. Spiegel opustil univerzitu v roku 2012 krátko pred jej dokončením, aby sa mohol venovať Snapchatu.

Spiegel, ktorému bude tento rok v júni 27 rokov, vyrastal v bohatej právnickej rodine v Los Angeles. Potom, čo sa jeho rodičia v roku 2007 rozviedli, žil u otca. Jeho partnerkou je austrálska topmodelka Miranda Kerr.

Podľa časopisu Forbes je Spiegel najmladším miliardárom sveta, jeho majetok odhaduje na štyri miliardy dolárov.