Budú mať v Česku svojho Komenda?
Podľa súdov zavraždil svoju babičku a tetu, svedkovia brutálneho činu ale Romana Ševčíka ako páchateľa vylúčili. Naviac má pevné alibi, podľa ktorého sa nachádzal 30 kilometrov od miesta masakru. Napriek tomu bol ale odsúdený na 21 rokov väzenia. Spolok Šalamoun bojuje za jeho očistenie. Otrasie prípad Romana Ševčíka Českom podobne ako šokovalo prepustenie Tomasza Komenda v Poľsku?

K brutálnej vražde Ševčíkovej tety a babičky došlo 4. februára 1989 hodinu po polnoci v ich brnenskom byte. Páchateľ najprv troma údermi do hlavy usmrtil Janu L. a potom desiatimi ranami nožom dobodal jej matku Máriu. Pri odchode z miesta činu potom ešte zaútočil na ďalších dvoch svedkov Alenu B. a Stanislava T. Ti nešťastie prežili.

Polícia bola od začiatku bezradná. Nakoniec z činu obvinila synovca a vnuka obetí Romana Ševčíka, a to na základe jeho priznania. To je v prípade v podstate jediným dôkazom proti nemu. Muž ho neskôr odvolal a tvrdí, že si ho na ňom vyšetrovatelia vynútili bitím.

„Bohužiaľ celá osobnosť odsúdeného svedčí o jeho zanedbanosti a obmedzenosti jeho chápania a je bohužiaľ vysoko pravdepodobné, že si neuvedomoval, čo sa stane, keď bude milému vyšetrovateľovi vypovedať to čo on chce počuť. Do celého reťazca zapadá aj to, že je úplne zrejmé, že Roman Ševčík bol takto narušený, svedkovia opakovane uvádzajú jeho chorobnú snahu si vymýšľať, napriek tomu sa nikdy nepodarilo v oblasti psychiatrie vytvoriť aj pre takto narušenú osobu psychiatrický posudok,“ napísal Spolok Šalamoun v jednej zo sťažností, ktorú v Ševčíkov prospech podal.

Na základe priznania potom súd Ševčíka odsúdil na 21 rokov väzenia. Trest už si síce odsedel, ale na slobodu sa nedostal. V rámci rozsudku mu totiž bola nariadená aj ústavná liečba, v ktorej je dodnes.

Dôkazy  chýbajú 

Ševčíka pritom ako páchateľa vylúčili svedkovia, ktorí boli páchateľom napadnutí. „Ako sa ten človek akoby pomalilinky takto obracal ku mne, tak som si bola istá, že má ostrihané kotlety. Kdežto keď mi potom ukazovali fotky rôznych delikventov a medzi nimi bol aj ten Roman, tak ten Roman mal dlhý vlasy učesané za uši, čo som hovorila, že to je nezmysel, že ten človek mal ostrihané kotlety,“ vysvetľovala pred štrnástimi rokmi v relácii Na vlastné oči Alena B.

Ševčík sa navyše nezhoduje s páchateľom ani postavou a oblečením. Koženú bundu, rifle a športové topánky, ktoré mal na sebe páchateľ, nikdy nevlastnil. Bol sociálne slabý a obliekal si hlavne montérky alebo veci, ktoré dostal od susedov. Všetky svoje zvršky naviac kriminalistom odovzdal a tí na nich nenašli ani stopu krvi.

„Na mieste činu sa nenašla žiadna jeho stopa, a to ani biologická, ani Daktyloskopická (odtlačky prstov, pozn. Red.). Ba naopak, našla sa rada nestotožnených odtlačkov prstov, krvné stopy, ktoré záhadne zmizli, ale najmä cigaretový ohorok zn. Clea s krvnou skupinou, ktorú nemal nikto z obyvateľov bytu, ale ani Roman Ševčík,“ uviedol Šalamún.

V prospech odsúdeného navyše svedčia hneď tri svedectva z 30 km vzdialeného Křtinu, ktoré potvrdzujú, že sa v čase činu nachádzal v dome svojej druhej babičky.

O 18ročnom pekle a šikane za mrežami prehovoril chybne odsúdený Tomasz Komenda

Spolok je presvedčený, že sa Ševčík stal obeťou justičného omylu, rovnako ako v Poľsku nedávno prepustený Tomasz Komenda . Snažia sa preto dosiahnuť preskúmanie prípadu a jeho prepustenie.