NHL: Boston má na dosah finále, Chára asistoval pri víťaznom góle-sumár,text

369

Tím slovenského kapitána Zdena Cháru zvíťazil v noci na utorok v piatom zápase finále play off Východnej konferencie zámorskej NHL nad Tampou Bay 3:1 a ujal sa tak vedenia 3:2 v sérii hranej na štyri víťazné zápasy.

Východná konferencia – finále – 5. zápas:
BOSTON – TAMPA BAY 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 25. Horton, 36. Marchand (CHÁRA), 60. Peverley – 2. Gagne. Brankári: Thomas – Smith, strely na bránu: 20:34, 17.565 divákov. Stav série: 3:2.

V TD Garden sa do bodových štatistík zapísal aj Chára, ktorý asistoval pri druhom a víťaznom góle „medveďov“ z hokejky Brada Marchanda. Slovák opäť patril k najvyťaženejším hráčom súboja, na ľade strávil vyše 26 minút a na bránu súpera vyslal štyri strely. Hrdinom zápasu bol brankár Bruins Tim Thomas, ktorý síce inkasoval gól už v 69 sekunde po prvej strele, no následne zatiahol roletu a zastavil ďalších 33 pokusov súpera. „Niektoré jeho zákroky boli skutočne neuveriteľné. Je skvelé, že máme takéhoto brankára. Každý jeden z nás si ho nevie vynachváliť,“ citoval portál nhl.com chválu útočníka Chrisa Kellyho na Thomasovu adresu.
Boston sa po mimoriadne pomalom rozbehu, keď v úvodnej časti ohrozil brankára Mikea Smitha iba štyrmi strelami, prebral až v prostrednej tretine. V nej najprv v 25. minúte vyrovnal Nathan Horton a o ďalších desať minút skóroval Marchand. Trinásť sekúnd pred záverečnou sirénou spečatil víťazstvo domácich strelou do prázdnej brány Rich Peverley. Boston tak má na dosah prvé finále bojov o Stanleyho pohár po 21 rokoch. „Myslím, že ani netreba veľa hovoriť o tom, aký ťažký býva posledný krok. Na ľade Tampy musíme zabrať viac než v tomto dueli, pretože súperovi hráči budú mimoriadne nabudení. Bude potrebné hrať rozumne a s nasadením,“ uviedol Horton.