NHL: Gáborík s gólom i osudnou chybou v komunikácii, Lundqvist nenachádza slová

318

V štvrtom zápase série 1. kola play off NHL proti Washingtonu vsietil krídelník New Yorku Rangers najprv svoj premiérový gól v tohtoročnej vyraďovačke, ktorým pretrhol svoj dvanásťzápasový strelecký pôst, no potom sa v 93. minúte hrubou chybou podpísal pod prehru domáceho tímu.
Gáborík sa v 34. minúte postaral o druhý gól Rangers, keď zužitkoval ideálnu bekhendovú prihrávku ukrajinského spoluhráča Ruslana Fedotenka. Domáci si vybudovali trojgólový náskok, ktorý ale trestuhodne prešustrovali a za svoju nekoncentrovanosť napokon tvrdo pykali. V 93. minúte Gáborík v snahe odpratať odrazený puk ho nešťastne vypichol svojmu brankárovi Henrikovi Lundqvistovi spred lapačky a posunul priamo pred útočníka hostí Jasona Chimeru, ktorý ho už nemal problém zasunúť do odkrytej bránky a rozhodnúť tak o triumfe „Caps“. Jazdci tak podľahli v Madison Square Garden 3:4 po dvojnásobnom predĺžení a od vyradenia ich delí jediná prehra.
„Mal som ‘Hanka’ vidieť,“ smútil po zápase slovenský smoliar. „Zbadal som puk pred bránkoviskom a snažil som sa ho odpáliť do bezpečia. Nevidel som, že Hank ide tiež po ňom. Chimeru som vôbec nezaregistroval a žiaľ, trafil som ho niekam do brucha,“ doplnil pre nhl.com Gáborík, ktorý si okrem štyroch striel na bránku pripísal jednu mínusku. Ešte zdrvenejším dojmom pôsobil Lundqvist. „Neviem, čo k tomu povedať,“ ťažko hľadal slová švédsky gólman, ktorý kryl 49 striel vrátane tutovky Alexandra Ovečkina v prvom predĺžení. „Musím si celú situáciu ešte raz prezrieť. Snažil som sa stlmiť puk, pričom okolo mňa nikto nebol. No Gáborík chcel puk odpáliť niekam za bránku a … neviem, čo k tomu dodať. Je to skutočne frustrujúce.“
Chyba v komunikácii medzi dvoma hráčmi tak rezultovala v katastrofu pre Rangers, čo určite nepotešilo domáceho trénera Johna Tortorellu. Gáborík sa počas sezóny viackrát ocitol v jeho nemilosti, keď ho kouč nechal vysedávať na striedačke. Tento moment môže ich vzájomné vzťahy ešte viac naštrbiť. „Hank bol pripravený situáciu vyriešiť. Jednoducho, nenápadná akcia sa premietla v niečo veľmi významné. Bol to čisto náhodný gól,“ komentoval rozhodujúci moment kouč mužstva z Manhattanu.
Ako uvádza server FoxNews.com, Gáborík, ktorý odohral druhý najvyšší počet minút spomedzi domácich útočníkov (28:21), sa okrem gólu prezentoval sympatickou fyzickou hrou, keď rozdal štyri bodyčeky. No jedna kardinálna hrúbka celkom vymazala jeho celozápasové snaženie. „Je pekné, že som skóroval. Viedli sme 3:0 a psychickú výhodu sme mali na našej strane. V tretej tretine však na nás súper vybehol a vyrovnal skóre. No a v závere prišiel ten nešťastný gól,“ povzdychol si slovenský útočník.
Rangers sú aj zásluhou Gáboríkovej chyby na pokraji vypadnutia. Kým jazdci smútia, väčšina slovenských fanúšikov sa raduje, v prípade vyradenia newyorského tímu by totiž mohol byť trenčiansky „rýchlik“ k dispozícii reprezentačnému trénerovi Glenovi Hanlonovi na majstrovstvách sveta v Bratislave.