Nie je to film: Moderné otroctvo v Británii narastá, úrady zaznamenali na 5000 obetí

1686

Britským úradom sa v minulom roku nahlásilo rekordných viac ako 5000 potenciálnych obetí moderného otroctva a obchodovania s ľuďmi. Podľa správy britského Národného kriminálneho úradu (NCA) najväčší počet z nich prvýkrát tvorili práve britskí občania, nasledovaní Albáncami a Vietnamcami, napísal v pondelok spravodajský server BBC. Oproti predošlému roku sa v krajine o 66 percent zvýšil počet detí ako obetí moderného otroctva.

Podľa NCA príčinou vysokého počtu obetí moderného otroctva v krajine je väčšie povedomie o tomto probléme. Veľké množstvo detských obetí potom čiastočne spôsobuje nárast drogových trás. Ide predovšetkým o tie cesty, na ktorých mestské drogové gangy využívajú mladistvých ako kuriérov pre prepravu drog, najmä heroínu a kokaínu, na vidiek a do pobrežných oblastí.

To je tiež dôvodom zvýšeného počtu obetí s britským občianstvom, uvádzajú vyšetrovatelia. V roku 2016 upadlo do moderného otroctva 326 Britov, vlani sa ich počet zvýšil na 819.

So žiadosťou o pomoc sa na britské úrady vlani obrátilo celkom 5145 potenciálnych obetí moderného otroctva a obchodovania s ľuďmi, čo je vôbec najviac od roku 2009, kedy úrady podobnú správu vydali prvýkrát. Oproti predošlému roku sa ich počet zvýšil až o 36 percent.

Zo správy vyplýva, že obeťami nútených prác sa stalo 2352 ľudí. Tretina z nich bola zneužívaná na sexuálne účely. O pomoc vlani úrady požiadalo viac ako 2000 detí, v roku predchádzajúcom ich bolo bezmála 1300.

Podľa šéfa NCA Willa Kerriho zvýšený počet moderných otrokov v Británii len dokazuje, že skutočný rozsah otroctva aj obchodovanie s ľuďmi je v krajine oveľa väčší. Uviedol pritom, že sa jedná o vyvíjajúcu sa hrozbu vzhľadom k tomu, že páchatelia sa pohybujú najmä na internete.

Britské úrady sa na moderné otroctvo zameriavajú až v posledných rokoch. Pojem bol zavedený do britskej legislatívy až v roku 2015. Zákon okrem iného sprísnil tresty pre obchodníkov s ľuďmi, ktorým hrozí 14 rokov väzenia až doživotie.