S rodinou býva v dome aj dvesto kilový krokodíl

2649

Zabudnite na neškodných psíkov a mačičky. Muž z Indonézie chová doma poriadny kúsok krokodíla morského.

Mláďa krokodíla morského si Muhammad Iwan zohnal v roku 1997. Čerstvo vylovené zviera si od rybárov kúpil za len za 25 tisíc rupií (1.20 eur). Vtedy to bol ešte malý jašter, ktorý sa bez problémov zmestil do stredne veľkého akvária. Dal mu meno Kojek.

„Keď bol Kojek malý, od prírody bol divokejší, a dokonca ma pohrýzol. Čoskoro som si ho ale skrotil,“ rozpráva muž.

Dnes Kojek váži viac ako dva metráky a s dĺžkou 2,7 metrov zaberá polovicu malej záhradky. Namiesto akvária teraz obýva malý bazénik. Priestor domu s ním zdieľajú aj dve Iwanove deti vo veku dvoch a desiatich rokov. Podľa muža sa ale nie je čoho báť.

„Vyzerá síce nebezpečne, ale miluje kontakt s ľuďmi. Myslím, že ma považuje za svojho otca. Je to dobrý maznáčik. Nie je potrebná ani veľká starostlivosti o neho. Raz týždenne mu čistím vodu, starám sa mu o kožu a zuby.“

Pôvodne sa krokodíl kŕmil kaprami. Teraz je z neho už poriadny kus a podľa toho musel byť upravený aj jeho jedálniček. Jeho „pánko“ týždenne minie okolo 2 eura za nákup zlatých rybičiek. Denne ich zviera zje až päť kíl.

Nezvyčajné domáce zvieratko vzbudilo pozornosť médií. Rodinu teraz pravidelne navštevujú turisti z celého sveta, ktorí si krokodíla chodia prezrieť a vyfotiť. Jedni mu za predaj zvieraťa dokonca ponúkli 50 tisíc eur. Ako ale hovorí Muhammad, Kojek je peniazmi nevyčísliteľný. Po toľkých rokoch sa už totiž jedná o regulárneho člena ich rodiny.