Nová móda velí: dajte si počítač na chrbát

1102

    Podobnú ponuku už majú firmy ako Gigabyte, MSI, Zotac alebo dokonca HP.

    Na prvý pohľad to vyzeralo ako výstrelok výrobcov počítačového hardvéru a systémov zameraných hranie hier. Keď sa ale svojím počítačom v batohu pochválil aj druhý najväčší výrobca, firma HP, dá sa už hovoriť o trende, ku ktorému sa zrejme budú chcieť pripojiť aj všetci ostatní.

    Prečo vlastne vznikol taký nápad, ako vytvoriť počítačovú skriňu v tvare batohu na chrbát? Dôvodom je nastupujúca virtuálna realita, ktorá si žiada výkonné systémy, ktoré musia byť pripojené k hlavnej súprave. A práve kabeláž, ktorá vedie od počítača k hlave užívateľa, je kameňom úrazu. Čiastočne obmedzuje pohyb a keď si človek nedá pozor, čo sa pri zápale boja môže ľahko stať, tak sa do káblov zamotá.

Všetko na tele

    Vyriešiť by to mal práve počítač v batohu, ktorý popri obvyklých komponentov bude disponovať batériami, aby od užívateľa neviedol naozaj žiadny kábel.

    Zatiaľ sa boja o najlepší počítačový batoh zúčastňuje len pár firiem. Prvenstvo možno pripíšeme firme Gigabyte, ktorá na veľtrhu CES 2016 predstavila špeciálny držiak na chrbát pre svoj notebook z hernej série Aorus. Do neho jednoducho vložila zatvorený, ale spustený notebook a pripojila ho k hlavnej súprave.

    Podobne na to šiel aj Zotac, ale svoj minipočítač ZBOX vložil do špeciálneho batohu ZOTAC Mobile VR. Musel však ešte doplniť napájanie prostredníctvom batérií.

     V týchto oboch spomínaných prípadoch sa firmy rozhodli využiť niektorý zo svojich súčasných prístrojov a len ho umožniť nosiť na chrbte. Ďalšie dve spoločnosti na to išli celkom inak.

Špeciál na chrbát

    Design, ktorý je úplne podriadený možnosti nosenia na chrbte, potom predstavili MSI a HP. Čo sa týka dizajnu, ten sa lepšie vydaril druhej spomínanej firme. Ani jeden výrobca zatiaľ neoznámil cenu základnej sady ani dostupnosť, takže ich zariadenia je potrebné zatiaľ považovať iba za koncept.

    MSI už svoju novinku Backpack PC ukazovala na veľtrhu Computex, kde si ju mohli vyskúšať aj návštevníci. Vo výbave mal procesor Intel Core i7 a grafickú kartu GeForce GTX 980 GPU od nVidie. Batérie majú udržať prístroj v chode približne 90 minút.

    HP Omen X VR PC Pack vyzerá oveľa menej nápadne. Systém patrí do novej hernej značky Omen a má byť vybavený najnovším čipom Intel Core i5 alebo i7 a až 32GB pamäťou.

    Grafická karta zatiaľ nebola špecifikovaná, ale mala by „utiahnuť“ virtuálne helmu HTC Vive. Zaujímavosťou je bedrový pás, ktorý bude obsahovať tri sady batérií, z ktorých dve bude možné meniť za chodu. Zariadenie by mali udržať v chode približne jednu hodinu.

    Nie je jasné, či sa nápad počítačov v batohu uchytí. Bude záležať aj na pohodlí užívateľa, ktorý ocení nízku hmotnosť a odvetranie, ktoré mu nebude horúci vzduch z PC hnať na nejakú časť tela.