NRSR: Ľudskoprávny výbor odporúča I. Petranskému zrušiť výpovede v ÚPN

710

Odporúča mu to ľudskoprávny parlamentný výbor, ktorý zároveň odporúča Správnej rade ÚPN, aby posúdila, či Petranský pri dávaní výpovedí bez ich schválenia Správnou radou ÚPN postupoval podľa zákona.
Ľudskoprávny výbor okrem toho žiada Správnu radu a jej predsedu Petranského o predloženie návrhu činnosti ÚPN na rok 2012 bez prepúšťania zamestnancov a bez zvýšenia nárokov na rozpočet. Výbor sa dnes zaoberal aj možnosťou odporúčať vláde SR, aby predložila návrh zákona o ÚPN v skrátenom legislatívnom konaní, ktorý by upravoval spôsob odmeňovania členov Dozornej a Správnej rady ÚPN. Túto možnosť napokon výbor zavrhol.
Podpredseda výboru Ondrej Dostál upozornil, že ku skrátenému legislatívnemu konaniu možno pristúpiť za presne stanovených podmienok, ktoré však podľa neho nie sú naplnené. Šéfka výboru Anna Belousovová si myslí opak. „Ide o ohrozenie základných ľudských práv a slobôd tých prepustených, čiže sú naplnené podmienky na skrátené konanie,“ povedala.
Zmena odmeňovania členov Dozornej a Správnej rady by podľa nej zabránila prepusteniu deviatich zamestnancov ÚPN. Pre prepúšťanie sa užšie vedenie ústavu rozhodlo pre nedostatok financií na činnosť ÚPN. Belousovová upozornila, že na zaplatenie deviatich zamestnancov, ktorí dostali k 1. februáru výpovede, je potrebných viac ako 141.000 eur. Na zaplatenie členov Správnej a Dozornej rady podstatne viac. Keby sa odmeny členov rád upravili, peniaze na zaplatenie prepustených by sa určite našli.
Poslanec Peter Zajac si myslí, že prepúšťanie je účelové. „ÚPN nehľadal nijakú cestu ako postupovať inak,“ povedal s tým, že Petranský účelovo zavádza verejnosť, keď tvrdí, že inak sa riešiť situácia s nedostatkom financií nedá riešiť. Zároveň uviedol, že na Slovensku neexistuje inštitúcia, ktorá by nemusela redukovať svoj rozpočet. ÚPN podľa neho nemusel, len mal premeniť položky tak, aby nemusel prepúšťať.
Zajac zároveň poukázal na to, že ÚPN v čase šetrenia ide obnovovať vozový park, pričom v uplynulých rokoch to nerobil. „V čase, kedy celá spoločnosť vie, že sa musí šetriť, ÚPN zvyšuje výdavky tam, kde by mohol šetriť,“ zdôraznil poslanec, ktorý predložil návrh, aby Správna rada a jej predseda predostrela ľudskoprávnemu výboru návrh činnosti ÚPN na rok 2012 bez prepúšťania zamestnancov a bez zvýšenia nárokov na rozpočet. Ten výbor odobril.