NRSR: M. Sabolová: Nedá sa porovnávať práca poslanca a zamestnanca

320

Na úvod 11. rokovacieho dňa 18. schôdze parlamentu to uviedla poslankyňa KDH Mária Sabolová v rozprave k návrhu ústavného zákona, ktorý má znížiť počet poslancov zo 150 na 79. Je presvedčená, že ak volič nemá šancu vidieť poslanca v práci, mnohí nevedia, o čom jeho práca je.
„Každý z poslancov zastupuje svoj mandát slobodne, verím že zodpovedne a so záujmom o veci, ktoré sú jeho parketou. Preto si myslím, že jeho neúčasť v sále nie je vizitkou toho, či je alebo nie je dobrým poslancom,“ odkázala autorovi návrhu Igorovi Matovičovi (nezávislý), podľa ktorého je v parlamente veľa darmožráčov, ktorí nepracujú. Tvrdí, že jej práca neznamená len sedieť v pléne, ale vedieť, kde je potrebná.
„Tak, ako vy poctivo sedíte v laviciach a myslíte si, že sedieť v parlamente je jediná práca poslanca, tak mnohí si robia svoju prácu v kancelárii za počítačom a možno sú užitočnejší ako pri sedení na jednej planej bezduchej diskusii, ako sme mali možnosť včera počúvať,“ podotkla na margo rozpravy k tomuto návrhu, ktorá sa v pléne začala v stredu (1.6.) podvečer. Sabolová Matoviča upozornila, že efektívna správa štátu nezávisí od počtu poslancov, ale od všetkých, ktorí sa na nej podieľajú.
Na margo samotného zákona poznamenala, že je to vec na verejnú diskusiu. „Môžme diskutovať, či bude parlament efektívnejší alebo nie, ale to kvórum bude nižšie. Budeme rozhodovať o vážnych normách a neviem si predstaviť, aby nejakých 50 poslancov rozhodlo o ústavných zmenách. Nie je to vzorka. Myslím si, že 150 poslancov nie je ani veľa, ani málo,“ odkázala autorom návrhu.
Iniciatívu Obyčajných ľudí označila Sabolová za istý exhibicionizmus alebo narcizmus, „lebo pokiaľ nie je politický konsenzus, ústavný zákon nemá šancu prejsť“. Aj preto navrhla procedurálny návrh nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu.
Podľa Tomáša Galbavého (SDKÚ-DS) ide zo strany Matoviča len o kalkulatívnu hru. Predpokladá totiž, že na budúci týždeň sa v Matovičových regionálnych novinách objaví článok, že poslanci odmietli zahlasovať za zníženie ich počtu, lebo sa boja o svoje teplé miesta a sú to darmožráči. Galbavý preto vyzval ľudí, aby sa nenechali oklamať.
Matovič reagoval, že oponenti jeho návrhu len vymýšľajú nejakú nálepku a výhovorku, aby sa v tejto sále prestalo hovoriť o znížení počtu poslancov. Odmietol, že by išlo z jeho strany o exhibicionizmus a narcizmus. „Od vás som to nečakal, v mojich očiach ste klesli,“ odkázal Sabolovej.
Zmena, na schválenie ktorej je potrebných aspoň 90 hlasov, by mala platiť od nasledujúceho riadneho volebného obdobia. Matovič predpokladá, že takýto krok by pri priemernej mzde o štyri roky na úrovni asi 880 eur znamenal ročnú úsporu minimálne vo výške 7,6 milióna eur, čo je spolu za štvorročné volebné obdobie viac ako 30 miliónov eur.
Na programe dnešného, zrejme posledného rokovacieho dňa 18. schôdze, je aj ďalší návrh na zmenu Ústavy SR od Obyčajných ľudí, ktorým chcú zobrať poslancom trestnoprávnu imunitu. Plénum prerokuje aj návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne KDH. Cieľom novely je obmedzenie výherných automatov tak, že na zriadenie herne v obci má byť potrebný súhlas obecného či miestneho zastupiteľstva. Autori novely tiež navrhujú predĺžiť interval medzi jednotlivými hrami zo súčasných troch na štyri sekundy. Tento väčší rozstup údajne znižuje nutkavé hranie, ktoré smeruje k vzniku patologickej hráčskej závislosti. Proti tejto iniciatíve je SaS.