Obrazy za 100 miliónov dolárov sa vrátili do múzea. 14 rokov ležali na záchode mafiánskeho sídla

1243

Dva obrazy Vincenta Van Gogha v celkovej hodnote okolo 100 miliónov dolárov, ukradnuté pred 14 rokmi, sa vrátili do múzea v Amsterdame. Obe plátna našla vlani talianska polícia pri záťahu proti mafii.

Diela s názvami Pohľad na more u Scheveningene a Farníci opúšťajú kostol v Nuenen holandský majster vytvoril v osemdesiatych rokoch 19. storočia. Cena každého z nich sa podľa odhadov odborníkov pohybuje okolo 50 miliónov dolárov.
Obrazy boli nájdené vo vidieckom dome neďaleko Neapola, uložené v krabici ukrytej v stene na toalete. Pri záťahu na drogových kmotrov z mafiánskeho syndikátu Camorra vtedy policajti okrem obrazov zabavili predmety za 20 miliónov euro, medzi ktorými boli prepychové vily, byty i malé lietadlo.
„Po rokoch strávených v temnote môžu znovu žiariť,“ povedal pri slávnostnom odhalení staronových obyvateľov múzea holandský minister kultúry Jet Bussemaker. „Je zázrak, že tieto diela boli opäť nájdené. Snáď ešte väčší zázrak ale je, že sú v podstate nepoškodená,“ spresnil riaditeľ Van Goghovho múzea Axel Rueger.
Ten opísal, s akou nedôverou spočiatku k správe talianskej polície pristupoval. „Počas rokov sa na nás veľa ľudí obrátilo s tvrdením, že poznajú miesto, kde sa obrazy nachádzajú. Nikdy z toho ale nič nebolo,“ opísal. Potom ale múzejní experti vyslaní do Talianska pravosť diel potvrdili. „Tajne som v to dúfal po celé tie roky,“ povedal nadšený Rueger.

Obrazy zmizli 7. decembra 2002 okolo ôsmej hodiny rannej, dve hodiny pred otvorením múzea. Zlodeji použili 4,5 metra dlhý rebrík, po ktorom vyliezli na strechu budovy, stade sa dostali po lane.
V múzeu mali pôvodne zálusk na jeden z najslávnejších majstrových obrazov – Slnečnica. Ten bol ale príliš dobre chránený, takže zlodeji jeho krádež nakoniec vzdali. Ďalšie slávne dielo – Jedáci zemiakov – bolo zase moc veľký na to, aby ho pretiahli otvorom vyrezaným v bezpečnostnom skle.
Policajti mužov neskôr pochytali a zlodeji išli na 4 roky do väzenia. Obrazy sa ale nájsť nepodarilo. Jeden z nich potom priznal, že diela predali mafie potom, čo bol pôvodný kupec zavraždený. Kmotrovia za ne údajne zaplatili 350 tisíc euro.