Obyvatelia uniesli a zamkli starostu mesta, neplnil predvolebné sľuby

985

Obyvatelia mexického mesta Chichiquila nie sú spokojní s tým, ako si vedie ich starosta, ktorý im pred voľbami nasľuboval hory doly. Keďže nie je splnené skoro nič, obyvatelia mesta pristúpili k akcii, ktorá skončila uväznením starostu v budove radnice.

Montielovi pritom zostáva do konca riadneho mandátu už len päť mesiacov. Že by bol znovu zvolený, je vzhľadom na okolnosti, krajne nepravdepodobné. Obyvatelia mesta mu nemôžu prísť na meno a sťažujú sa, že Montiel nesplnil nič zo svojich predvolebných sľubov. A že ich bolo!

Pred radnicou sa konalo v posledných dňoch hneď niekoľko protestných zhromaždení. Ľudia požadovali splnenie sľubov, predovšetkým stavbu dôležitého mosta. Pri poslednom proteste sa ale situácia vyhrotila, dav vnikol do radnice a zamkol v nej starostu aj niekoľko ďalších úradníkov.

Ako výkupné za prepustenie Montiela požadovala skupina demonštrantov 10 miliónov pesos. Peniaze mali isť podľa nich na stavbu mosta a ďalšie sľubované projekty, ktoré sa starosta zaviazal realizovať. Montiel sa po hodinách vyjednávania so svojimi väzniteľmi dohodol, že zaplatí 3 milióny pesos a zvyšok doplatí po svojom prepustení. Hoci protestujúci Montielovým sľubom dávno neveria, na dohodu prikývli a Montiela prepustili.

Lenže ako informovali miestne noviny Urbano Puebla, najvyšší orgán miestnej samosprávy akékoľvek platbu demonštrantom odmietol. V tlačovej správe uviedol, že demonštranti prepustili Montiela dobrovoľne a bez ďalších požiadaviek. Existuje podozrenie, že mestská samospráva celú vec prekrútila, aby nemusela dodržať dohodu. Montiel teraz zrejme nebude mať pokojných päť mesiacov svojej vlády.

Prípad pripomína inú záležitosť, o ktorej sme tiež písali. V Bolívii tiež neboli obyvatelia spokojní so svojím starostom, a tak mu udelili lekciu v podobe uvrhnutia do praniera.

Starosta mesta nerobil svoju prácu dobre, občania ho dali na pranier