Je to ako boj s veternými mlynmi. Tak ochrancovia zvierat nezriedka popisujú svoju snahu o pomoc zvieratám zo slovenských rómskych osád. Fotografie z týchto miest sú vždy drastické, oproti tomu, čo si ale zažijú terénni pracovníci, je to len zlomok reality.

Naposledy boli dokonca svedkami psej zabíjačky …

Československý kastračný program prináša denne smutné príbehy zanedbaných a často aj týraných psov z celého Slovenska. Obchádzajú tie najrizikovejšie miesta – rómske osady. Tu sa psy nekontrolovateľne množia, niektorí pobehujú na voľno medzi odpadky, iní sú priviazaní k „budovám“ špagátikmi často zarezanými hlboko do mäsa. Vyhladovaní, chorí, zranení.

Napriek tomu to najhoršie podľa všetkého zažili len nedávno. „Za štyri roky v osadách sme toho obehli veľa, videli veľa, zažili veľa … To, v akom stave živoria zvieratá, ani nemusíme popisovať, ale to, čo sme zažili teraz, prvýkrát po štyroch rokoch, je pre nás stále neuveriteľné,“ opisuje pracovník programu na Facebooku.

Popisuje, že neraz počuli príbehy o osadách, kde sa jedia psy. Za svoje pôsobenie ale žiadny z ochrancov nič podobné nevidel. „Pri bežnej obhliadke jednej z osád naraz vidíme visieť za nohy mŕtveho veľkého bieleho čuvača, ktorého práve sťahovali z kože !!!!!! Naozaj smrteľne vážne sme zavítali na psie zabíjačku,“ opísal pracovník otrasný výjav. Na zemi ležal ďalší mŕtvy pes, vedľa sedela priviazaná fena dobermana.

„Psov sme nestihli odfotiť, v okamihu sa účastníci tejto nechutnej zabíjačky rozostúpili pred psami, aby sme nemali možnosť ich vyfotiť. Zúčastnení nás k psom nepustili a začali byť značne agresívne. Privolali sme políciu, do jej príchodu mŕtvi psi, vrátane čiastočne stiahnuté z kože, zmizli, na mieste zostali len kusy srsti,“ rozpráva.

Konzumácia psov nie je na Slovensku a ostatne ani v Česku trestná. Psy v osadách navyše nie sú kríženci, ktorí sa im tu premnožili – niekoľko z nich pochádza z portálu Bazoš, kde ľudia predávajú nechcená šteniatka od neustráženej suky. Ďalšie majú byť podľa všetkého kradnuté zo záhrad okolitých občanov …

„Cestou z osady sme našli pozostatok predošlej večera – psie labku,“ dodáva smutne ochranca zvierat.