A opäť spomedzi nich vyčnieval jeden cyklista. Peter Sagan. V priamom súboji porazil azda najlepšieho šprintéra sveta – Marka Cavendisha. Suverénne. O celú dĺžku bicykla.
V histórii to dokázali iba piati cyklisti, tým šiestym sa stal Peter Sagan. V Dauhe mu dres majstra sveta a zlatú medailu odovzdala najväčšia cyklistická legenda – Merckx. Práve on je veľkým fanúšikom slovenského cyklistu.
h
Mark Cavendish britský cyklista, strieborný medailista: „Som sklamaný, pobabral som to takticky. Mal som veľa sily aj potrebnú rýchlosť. Zameral som sa na zadné koleso Petra Sagana. Tušil som, že zatiaľ čo Nóri pôjdu do toho tvrdo aj v protivetre, Sagan si radšej počká na správny moment a ja sa ho musím držať. Vravel som Adamovi Blythemu, aby ešte podišiel niekoľko stovák metrov, ale keď sme už boli na rovnakej úrovni, zrazu sa to celé pole roztiahlo a ja som nemal kam prejsť. Musím sa uspokojiť s ďalším druhým miestom v tomto roku.“
i
Tom Boonen belgický cyklista, bronzový medailista: „Mohol by som povedať, že na koniec sezóny všetko dobré, ale nie, prevláda sklamanie. Tímovo sme v pretekoch pracovali veľmi dobre, loptičku sme mali dlho na našej strane, ale nakoniec to úplne nevyšlo. Záverečný šprint bol v poriadku, ale možno som šiel trochu skoro, možno mi chýbal jeden pomocník v závere a možno keby boli normálne podmienky, tak zvíťazím,“ povedal po pretekoch.
Napriek tomu, že sa nepasoval za najväčšieho favorita pretekov, tretie miesto mu nestačí. „Tretie miesto sa neráta, som sklamaný,“ dodal Belgičan.
j
Kamil Haťapka, nestor československej cyklistiky: „Nenachádzam slov, ktorými by som vyjadril pocity, ktoré som mal po Peťovom víťazstve na tomto šampionáte. Je neuveriteľné, že to Sagan dokázal. Nedávno sme mali stretnutie old boys slovenskej cyklistiky, na ktorom sme sa zhodli, že ak bude na svetovom šampionáte do 6. miesta, bude to výborné. Na MS bojoval so všetkými hviezdami svetovej cyklistiky, bolo tam šesť špičkových šprintérov, ktorí boli doteraz na rovine lepší ako on. A on to zvládol,. Buďme radi, že Slovensko má Sagana. Je to náš národný poklad, naše národné zlato. Sagan je v takej forme, že podľa mňa môže byť majstrom sveta ešte aj v budúcich rokoch,“
Ján Valach, hlavný tréner slovenského tímu elite v Dauha: „Je to super. Sme veľmi radi, všetci spravili tisícpercentnú robotu a vyšlo to. Som nadmieru spokojný. Deň pred pretekmi som si pozrel trať a vedeli sme presne, v ktorom bode musíme ísť preč, pretože tam sa to rozhodne a rozseká na skupiny. Máme zručných pretekárov a veľmi technicky zdatných a výkonných, takže tam boli a dostali sa do prvej skupiny. To bolo podstatné, a potom rozhodol až úplný záver. Ja som vedel, že zaútočí Terpstra, čakal som len kedy a či sa o to pokúsi ešte niekto z Nórov či Belgičanov. Neudialo sa to, takže všetci išli na hromadný špurt. No jeden fakt je jasný a to, že Peter má teraz o triedu vyššiu výkonnosť od ostatných a to rozhodlo. Špurt bol po 250 km a nie po 150 km a to je niečo celkom iné.“
Maroš Kováč (cyklista Dukly Banská Bystrica, zdroj RTVS): „Peter Sagan vyhral s obrovský prehľadom. Udržal si chladnú hlavu a nervy na uzde až do konca, keď nechal nastupovať Talianov či Belgičanov. V samom závere sa ukázalo, že Peťo má najlepšie nohy. V posledných metroch sa profil trate trochu zdvihol a vtedy už možno niektorí pretekári pocítili aj kŕče. Podľa výzoru v cieli to vyzeralo, že viacerí cyklisti toho majú dosť, ale Peter vyzeral byť úplne čerstvý, akoby si ešte chcel dať zopár kôl.“
Milan Dvorščík (cyklistický rozhodca, vicemajster sveta v kategórii amatérov z roku 1994): „Tieto preteky mi trochu pripomínali jazdenie v niekdajšom amatérskom pelotóne, keď zohral dôležitú úlohu bočný vietor. Pelotón sa roztrhol niekedy už aj v prvej tretine pretekov a v skupinkách sa došlo do cieľa. Presne toto sa stalo aj teraz v Dauhe. Sagan patril k favoritom, ale skôr druhého sledu, nepatril úplne k tým najväčším typu Cavendisha, či Kittela. Lenže Peťo opäť v závere osvedčil správny odhad na situáciu. Mišo Kolář mu veľmi pomohol v úseku od šiesteho do tretieho kilometra pred cieľom, ale potom si to už postrážil sám. On už je natoľko šikovný a skúsený, že to dokáže. Oba tituly majstra sveta Petra Sagana si treba vážiť najmä z toho aspektu, že ich dosiahol s minimálnym tímom pri prevahe iných silných cyklistických národov.“
Anton Tkáč (olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta v cyklistickom šprinte na dráhe): „Saganov záverečný šprint za titulom majstra sveta bol zmesou skúseností aj kreativity, ktorá mu je vlastná. Dôležitú úlohu u Petra zohrávajú práve skúsenosti, ktoré získal v horskej cyklistike, kde je len veľmi málo priestoru na manévrovanie a on si to odtiaľ preniesol aj na cestu. Z miesta, z ktorého vyštartoval do záverečného šprintu, ho delili iba centimetre od zábradlia, a mohlo to pre neho dopadnúť zle. On to však ustál. Hovorí sa, že je veľmi ťažké získať titul majstra sveta, ale ešte ťažšie ho obhájiť, lebo súperi si vás už lepšie skontrolujú. Saganova výnimočnosť je aj v tom, že on v každých pretekoch útočí na víťazstvo bez ohľadu na mená súperov. Je to skrátka víťazný typ, čo dokázal aj v Dauhe.“
Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky: „Ako každý slovenský fanúšik športu a cyklistiky mám obrovskú radosť z toho, čo sa Peťovi podarilo. Samozrejme, u mňa je to umocnené tým, že sa celý život pohybujem okolo tohto športu, najskôr ako aktívny pretekár a teraz na funkcionárskej pozícii. Čo dokázal Peťo, neviem opísať inak, ako výnimočný úspech. Jeho finiš, to bola jedna báseň. Ale aj to, ako sa popasovali s náročnými pretekmi jeho brat Juraj i tretí náš reprezentant Michael Kolář, si žiada klobúk dole.“ „Nielen pre našu cyklistiku, ale pre celé Slovensko je to úžasný zážitok. Veď sme taká malá krajina a máme takéhoto skvelého športovca, “
Martin Velits, jazdec tímu Etixx – Quick Step: „Priznám sa, že preteky som nevidel, ale je to skvelá správa. Naposledy sa to stalo ešte za čias Bettiniho. Celé to demonštruje výnimočnosť Petra Sagana, pretože dokázal niečo veľkolepé.“
Dominik Hrbatý, bývalý slovenský tenista /zdroj: Facebook/: „Sagaaaaaan. Neuveriteľné, jednoducho živá legenda. Môže byť tento týždeň ešte úspešnejší pre slovenský šport? Sagan sa stal svetovým šampiónom a Cibulková vyhrala turnaj v Linzi. To je týždeň!“
Richard Varga, slovenský triatlonista /zdroj: Facebook/: „Znova to dokázal. Capo di Tutti!“
Marek Hamšík, slovenský futbalový reprezentant /zdroj: marek-hamsik.sk/ „Peťo, klobúk dole pred Tvojim fantastickým výkonom. Si veľký šampión! Veľká gratulácia k ďalšiemu zlatu!!!!“
Danka Barteková, športová strelkyňa a jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV): „Veľmi sa teším, veľmi mu to prajem. Pozerala som, držala palce. Všetka česť Peťovi. Neviem, či sme tu niekedy mali takého športovca, akým je on, pretože obhájiť v jednom z najťažších športov titul svetového šampióna je niečo famózne. Ukázal svoju genialitu. Mám pocit, že čo spraví, to mu vyjde. Nech mu to vydrží čo najdlhšie.“
Ján Kozák, tréner slovenskej futbalovej reprezentácie: „Cyklistiku mám veľmi rád. Petra Sagana som sledoval počas celej sezóny, nielen na Tour de France a šampionátoch, ale aj na klasikách a ďalších pretekoch. Aj dnes som mu veľmi držal palce. V silnej konkurencii potvrdil, že je to pán cyklista. Vie sa neskutočným spôsobom orientovať v pelotóne, používa pri tom hlavu. To však samo o sebe na úspechy nestačí, musí mať aj v nohách a to je presne Petrov prípad. Dosiahol úspech, ktorý je skvelou vizitkou pre neho a reklamou pre celý slovenský šport.“
Adam Žampa, reprezentant SR v alpskom lyžovaní: „Dvojnásobný svetový šampión. Gratulujem Peťo Sagan, si kráľ!“