OĽaNO: Smer chce zmenou rokovacieho poriadku zalepiť ústa opozičným poslancom

746

„Pluralitná demokracia dostáva na frak, predseda si môže s rozpravou robiť, čo chce. Môže z nej napríklad vynechať väčšinu prihlásených opozičných poslancov, bez toho aby vyjadrili svoj názor,“ upozorňuje poslanec hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Miroslav Kadúc.
Smer chce zabrániť zopakovaniu situácie spred mesiaca, kedy opoziční poslanci svoj odmietavý postoj k vládnemu zákonu vyjadrovali v niekoľkodňovej rozprave. Predseda parlamentu totiž bude môcť svojvoľne navrhnúť ukončenie parlamentnej rozpravy ešte predtým, než vystúpia všetci poslanci, ktorí by sa k prejednávanej veci chceli vyjadriť. Doteraz sa na predčasnom ukončení rozpravy museli zhodnúť aspoň dva poslanecké kluby, čo malo svoje opodstatnenie. Ak si jednofarební poslanci svoju novelu schvália, predseda parlamentu dostane oveľa širšie právomoci a zbaví sa tak nepohodlného, v pluralitnej demokracii však štandardného, vyjednávania s opozíciou.
„Predseda parlamentu týmto už nebude prvý medzi rovnými. Bude tým od ktorého bude závisieť, či sa zákon prerokuje spôsobom, ktorý je štandardný v parlamentnej demokracii alebo nie. Vládna väčšina si privlastňuje právomoci, ktoré doteraz patrili viacerým poslaneckým klubom a to nie je správne,“ dodáva Kadúc.
Poslanci Smeru Jana Laššáková, Renáta Zmajkovičová a Róbert Madej v dôvodovej správe svoj návrh novely rokovacieho poriadku obhajujú takto: „Na základe volebného výsledku vznikol poslanecký klub s počtom 83 poslancov, ktorý nemá možnosť využiť ustanovenia rokovacieho poriadku, na základe ktorých výrazne menší počet poslancov, ktorí sú členmi viacerých poslaneckých klubov, majú možnosť podieľať sa na „ovplyvňovaní“ rokovania Národnej rady Slovenskej republiky.
Smer jasne priznáva, že si ušije rokovací poriadok na mieru aby sa vyhol „komplikáciám“ v podobe diskusie s opozíciou. Smeru už zrejme nestačí stádo 83 poslušných ovečiek a chce skrotiť všetkých poslancov, vrátane opozičných, ktorí by mohli mať na veci iný názor a chceli by ho prezentovať v parlamentnej rozprave. „Právo na slobodnú súťaž politických síl v demokratickej spoločnosti je predsa garantované ústavou. Pokiaľ opozícia nebude mať možnosť podieľať sa na dianí v parlamente, tak mám obavu, že sa pomaly ale iste vraciame k totalitnému režimu, aký sme tu už mali. Ako môžeme hovoriť o slobodnej súťaži, keď poslanci jednej strany budú môcť ukončiť rozpravu skôr, než vystúpia aj ostatní, ktorí chcú vyjadriť svoj názor?“ vyhlásil Kadúc.