Doživotný trest bez možnosti prepustenia. Takýto verdikt si v pondelok vypočul tridsaťšesťročný Američan Justin Ross Harris, ktorý podľa rozsudku nechal pred dvoma rokmi úmyselne zomrieť svojho malého syna v rozpálenom aute.
justin-ross-harris-4
Justin Ross Harris na súde (5.12.2016).
Tragédia sa odohrala 18. júna 2014 na parkovisku pri sídle Harrisovej kancelárie v Atlante. Muž nechal svojho syna pripútaného v detskej autosedačke a odišiel do práce. 22 mesační Cooper Harris zostal v aute zatvorený sedem hodín, zatiaľ čo vonkajšej teploty dosahovali 32 stupňov Celzia, zomrel na prehriatie organizmu.
justin-ross-harris-parkovisko
Parkovisko pri sídle Harrisovej kancelárie

Polícia Harrisa obvinila z vraždy a spočiatku mu hrozil trest smrti.

Otec tvrdil, že to bola nehoda. Zabudol vraj syna cestou do práce vyložiť v škôlke a po príchode zamkol auto v domnení, že je prázdne. Obdobne znela aj obhajoba Harrisových advokátov – uviedli, že hoci je muž zodpovedný za chlapcovu smrť, svojho syna miloval a udalosť bola dôsledkom tragického zabudnutia.
Podľa žalobcov však nebolo možné, aby si syna v aute nevšimol.

Chcel opustiť rodinu

Štátny zástupca súd presviedčal – a tiež sa mu to podarilo – že Harris zabil svojho syna, pretože chcel opustiť rodinu kvôli iným ženám. Vyšetrovateľ Phil Stoddard v súdnej sieni v Georgii vypovedal, že vo chvíli, keď Harrisov syn umieral v aute, posielal otec z kancelárie SMS správy so sexuálnym podtextom šiestimi iným ženám, vrátane neplnoleté dievčatá.
Na súde tiež odznelo, že niekoľko dní pred tragédiou si Harris na internete zisťoval, za ako dlho a pri akej teplote zomrie človek v aute. Zaujímal sa tiež o články, ktoré referovali o živote bez detí.
justin-ross-harris-1
Justin Ross Harris s 22 mesačným synčekom Cooperom

Sudkyňa Mary Staley Clarková vyhlásila, že sa jedná o „príšerný zločin“, keď Harris „bezcitne odišiel a nechal dieťa pariť sa v aute a zomierať“.
Na základe odporúčania štátneho zástupcu dostal Harris doživotný trest za úmyselnú vraždu bez možnosti podmienečného prepustenia. K tomu ešte 20 rokov za týranie dieťaťa, 10 rokov za sexuálne zneužívanie dieťaťa, kedy žiadal neplnoleté dievča o zaslanie obscénnych záberov, a ďalšie dva roky za to, že tejto dievčine zasielal sexuálne ladené SMS správy a fotografie.