Otvorená väznica bez dozorcov od pondelka v Česku

930

Väznica bez dozorcov, ktorá pripravuje trestanca na slobodu

V Čechách sa dnes slávnostne otvorí pilotný projekt takzvanej otvorenej väznice. Väzni v nej budú bez dozorcov, iba za prítomnosti vychovávateľov alebo psychológa. Jej zmyslom bude pripravovať trestanca na život na slobode. V prvej fáze projektu bude väznica určená pre 32 odsúdených, náklady na vybudovanie väznice predstavovali takmer 30 miliónov korún (1,250 mil. Eur)

Areál bude určený väzňom, ktorým sa blíži prepustenie. Ak sa osvedčí, rozšíri sa aj do ďalších českých väzníc. V konečnej fáze projektu sa podľa Jakuba Rimana z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti počíta s kapacitou až pre 100 odsúdených.

Areál otvorenej väznice je obohnaný betónovou stenou a strážený kamerami. Vybudované boli štyri domčeky pre odsúdených a jedna administratívna budova pre personál. V budúcnosti má v areáli otvorenej väznice vzniknúť námestie a okrasná záhrada. Celý areál má pripomínať život na dedine.
Inšpiráciu pre projekt otvorenej väznice našla Česká republika najmä v Nórsku a Nemecku. Formát otvorených väzníc je v zahraničí využívaný už viac ako 70 rokov a možno ho nájsť v mnohých európskych väzenských modeloch.

Väznica Jiřice bola pre pilotný projekt vybraná s ohľadom na polohu a dostatok vhodných voľných plôch pre výstavbu otvorenej väznice.