Z otrasných a ťažko pochopiteľných dôvodov zavraždila svojho päťročného syna Viera Gorová /34/ z Českého Těšína. Malého Romanka vraj udusila igelitovými taškami len preto, že mu chýbali predné mliečne zuby. Nedokázala sa zmieriť ani s tým, žeby sa mal o syna starať manžel alebo jeho rodičia. Za plánovanú vraždu syna ju poslal súd na 14,5 roka do najtvrdšej väznice.

Pred Krajským súdom v Ostrave vrahyňa odmietla vypovedať, len plačlivým hlasom povedala, že sa cíti zodpovedná za vraždu syna, ktorého milovala.

Viera Gorová je z jednovaječných dvojčiat, vyštudovala tri roky Prírodovedeckej fakulty na Karlovej univerzite. Pár rokov učila na základnej škole, než sa vrátila do rodného mesta, kde nastúpila ako predavačka. Na svoje detstvo spomína s trpkosťou: „Šesť rokov nemohla mať matka deti. Keď sme sa so sestrou narodili, nemala nás rada, bila nás.“

Podľa obžalovanej nedobrý vzťah s matkou pretrvával i potom, keď sa vydala.

„Pracovala som u nej v obchode. Nemohla som otehotnieť, a keď prišli ženy s kočíkom, ukazovala na mňa prstom. Vysmievala sa mi, že nemôžem mať deti,“ tvrdí Viera Gorová.

I o svojom mužovi sa nevyslovila práve najvľúdnejšie. „Celé tehotenstvo som sa kvôli nemu trápila. Mala som hrôzu, že porodím postihnuté dieťa a vo štvrtom mesiaci som začala krvácať. Rodila som cisárskym rezom,“ spomína vrahyňa.

O svojej sestre uviedla: „Sestra mi vravela, že nás stále len zosmiešňujú, mňa majú za debila a že manžel mi zoberie syna, preto nech radšej spáchame samovraždu.“

V ten osudný deň si táto drobná žena, vážiaca len 47 kilogramov, vraj spomenula na sestrine slová. „Uvedomila som si, že Romanko nemá zuby a že sa už ďalej nemôžem starať o mrzáčika. Všetci sa mu posmievali a stále mu tie chýbajúce zuby pripomínali. Mal by pokazený život,“ vraví žena.

Gorová úplne zdravého syna Romanka usmrtila pomocou dvoch igelitiek zasunutých do seba. Nič netušiaci chlapček sa v tej chvíli hral s legom. „Najskôr zakričal, keď som mu dala igelitky na hlavu. Bol slabučký, veľmi sa nebránil, len sa rukami chytal váľandy,“ popisovala beštiálny čin Gorová.

„Položila som ho na váľandu a sedela na ňom. Tašky som celou silou stlačila v oblasti krku. Prestal sa hýbať, len zachrapčal. Igelitky som Romankovi nechala na hlave, bála som sa, že bude mať otvorené oči a pozerať sa na mňa,“ priznala vrahyňa. Po svojom hroznom čine chcela spáchať samovraždu podrezaním si žíl. Bol to však iba demonštratívny pokus.

Súd vyvrátil jej obhajobu, že Romanka zabila kvôli tomu, že mu chýbali dva predné mliečne zuby. Matka vraj nezniesla, že sa mu všetci posmievali a považovali ho za mrzáka. „Nevraždila v afekte, ale s rozvahou iba preto, aby syna v prípade rozvodu nedostal do opatery jej manžel,“ uviedol predseda senátu JUDr. Suchánek. Jej obavy, že jej dieťa odoberú, pramenili z toho, že kvôli pitiu alkoholu sa niekoľkokrát dostala do nemocnice a istý čas bola pripútaná i na vozík.

„Šlo o likvidačný útok na vlastné dieťa, ktorému matka nedala žiadnu šancu,“ povedal JUDr. Suchánek. Výnimočný trest nad hranicu 15 rokov nemohol senát vyniesť, pretože Gorová za podobný skutok nebola doposiaľ trestaná.

/prv/-ko-