Peter Dubovský

2260

Na prelome deväťdesiatych rokov však futbalový svet okúzlil na naše pomery megatalent z Bratislavy – Peter DUBOVSKÝ.
Geniálny zakončovateľ sa narodil 7. mája 1972. Svoju úspešnú, no bohužiaľ, osudom skrátenú kariéru odštartoval v drese klubu Vinohrady Bratislava. Jeho nesporný talent neostal dlho nepovšimnutý, a tak v roku 1989 menil pôsobisko a sťahoval sa na Tehelné pole. Tu si získal všetky belasé srdcia a najmä vďaka nemu sa Slovan Bratislava mohol radovať v sezóne 1991/1992 z majstrovského titulu vo vtedajšej federálnej lige. Prelomil tak dlhé sedemnásťročné prekliatie slovenských klubov. Dubovský sa k zisku titulu pričinil 27 gólmi. O rok na to si svoju streleckú potenciu zopakoval a zaknihoval 24 gólov. Jeho strelecká efektivita, prehľad v hre a geniálne prihrávky mu zabezpečili ocenenie pre najlepšieho slovenského futbalistu.

Dubovský si v drese Slovana zahral i v Pohári UEFA. Slovan hneď v prvom kole narazil na slávny Real Madrid. Kolená sa mu však neroztriasli. Na Tehelnom poli sa hral vynikajúci futbal s nešťastným koncom pre belasých. Biely balet vyhral 2:1, jediný gól domácich vsietil, kto iný, ak nie Peter Dubovský. Odveta na Santiago Bernabeu bola ešte dramatickejšia, skončila remízou a Slovanu tak len tesne unikol postup cez najslávnejší európsky klub histórie. Jeden futbalista z radov belasých však mal aj dôvod na úsmev. Svojim výkonom v dvojzápase ohúril predstaviteľov pusiniek, a tak v roku 1993 putoval do Madridu.
Dubovský na vlastnej koži okúsil, aký veľký je rozdiel medzi našou a španielskou najvyššou súťažou. V prvej sezóne nastúpil na 26 zápasov a strelil len jeden gól. V nasledujúcej sa z trávnika vytratil, a tak radšej zvolil možnosť prestupu do Realu Oviedo. Z tradičného zakončovateľa sa tu stal špílmacher. Za päť rokov v Oviede vsietil 17 gólov, no o to viac ich pripravil pre svojich spoluhráčov.

V reprezentačnom drese ČSFR nastúpil Dubovský už ako devätnásť ročný. V štrnástich zápasov strelil úctyhodných 9 gólov. V samostatnej Slovenskej reprezentácii stihol odohrať 33 zápasov, v ktorých sa v góloch presadil dvanásťkrát. Rozhodne by si bol tento klenot slovenského futbalu na svoje konto pripísal i viacero štartov a čarokrásnych gólov. Osud mu však nedoprial. V júni v roku 2000 relaxoval a naberal sily na nový súťažný ročník v exotickom Thajsku. Kým do ďalekej Ázie cestoval ako futbalista v najlepšom veku, do rodnej krajiny sa vrátilo už len jeho telo oplakávané slzami miliónov fanúšikov. Osudným sa mu stal pád zo skaly pri fotografovaní. Dnes by mal Peter Dubovský 38 rokov. Bodaj by slovenský futbal mal viacero osobností jemu podobných!

Tomáš Zagiba