Vo veku 88 rokov v utorok ráno po dlhej chorobe zomrela herečka Květa Fialová. Oznámil herecký kolega a priateľ zosnulej Josef Kubáník. Fialová má za sebou bohatú umeleckú dráhu na divadelných javiskách aj pred filmovou a televíznou kamerou. Svoju kariéru spojila s Mestskými divadlami pražskými, prijal ju Jan Werich v Divadle ABC už v roku 1958. Od tej doby tu stvárnila bezpočet rolí, v posledných rokoch ako stály hosť.

Limonadový Joe

Divákom sa zapísala do pamäti aj úlohami vo filmoch Limonádový Joe, Fantóm Morrisvillu, Adéla ještě nevečeřela, Partie krásneho dragouna, Účastníci zájazdu či v seriáli Hříšní lidé města pražského.

Květa Fialová bola známa aj svojim nezdolným optimizmom. Jej krédom bolo nesťažovať sa na osud a všetko prijímať s pokorou a s otvorenou náručou – aj trápenia a prekážky, pretože to človeka posilňuje. Milovala zvieratá, rastliny, cestovanie, čarodejnice, ale tiež starobu, o ktorej hovorila, že ju oslobodzuje. Celý život si rovnako ako v rade svojich divadelných a filmových úloh aj mimo javiska uchovala jemný zmysel pre iróniu a nadsázku.

Limonadový Joe

Očarujúce a usmievavá herečka, ktorá sa narodila 1. septembra 1929 v slovenskej obci Veľké Dravce, bola známa svojím pozitívnym prístupom k životu. Publikum obdivovalo jej šarm a jemný zmysel pre iróniu predovšetkým v roliach komediálneho a konverzačného charakteru, ku ktorým patrili úlohy v hrách Vajíčko, Charleyho teta alebo Don Juan.

Cez stovku repríz odohrala v komédii Jezinky bezinky. Priebežne hrala tiež v spoločnosti Václava Hanzlíčka a hosťovala na rôznych scénach. Hlavnú ženskú úlohu z hry Harold a Maud stvárnila vedľa Mestských divadiel pražských tiež v Mladej Boleslavi a v Uherskom Hradišti. V posledných rokoch však bojovala s následkami srdcovej mŕtvice aj s Alzheimerovou chorobou.

Fialová s vtipom spomínala na chvíľu, kedy ju Werich angažoval na svoju scénu. „Keď som bola v jeho divadle ako divák, zašla som za ním, či nepotrebuje herečku, a on ma odbil, aby som prišla na druhý deň. Prišla som druhýkrát a na javisku som stretla svojho spolužiaka Lubina Kostelka.

Werich po mne chcel, aby som urobila dedka, a po ňom, aby urobil babičku. Vzniklo asi niečo príšerného, ale Werich mi vtedy povedal najkrajšie vetu: Už vás potrebujem od včera,“ povedala pred rokmi herečka.

Fialová na javisku vystupovala do vysokého veku. Ešte v roku 2014 bolo v Rokoko po päťročnej pauze obnovené predstavenie Fialové Květy štěstí, ktoré s ňou k jej osemdesiatinám pripravili režisér Petr Svojtka s dramaturgom Jiřím Janků. Herečka v ňom čas od času divadelná formou rekapitulovala svoj život, ktoré jej poskytol nielen slávu, ale aj rad traumatických zážitkov, s ktorými sa musela vysporiadať.