Pobrežie Slonoviny: Africkí lídri ponúkajú Gbagbovi za odstúpenie amnestiu

573

Gbagbo však stále odmieta odovzdať moc medzinárodne uznanému víťazovi novembrových prezidentských volieb Alassaneovi Ouattarovi.
Misia prezidentov Beninu, Sierry Leone a Kapverdských ostrovov a kenského premiéra Raila Odinga, ktorý zastupuje Africkú úniu (AÚ), zatiaľ nepriniesla žiadnu jasnú odpoveď Gbagba na výzvy, aby rezignoval.
Traja prezidenti sú od pondelka v krajine v mene 15-členného Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), a to už druhý krát v priebehu týždňa. ECOWAS Gbagbovi pohrozila, že siahne k použitiu sily.
Hoci rokovanie Gbagba s africkými lídrami pokračuje, jeho najbližší poradcovia stále vyhlasujú, že on je víťazom volieb. Naznačuje to, že úradujúci prezident nemieni ustúpiť.
Medzinárodne uznaný víťaz volieb Ouattara sa v pondelok taktiež stretol s africkými predstaviteľmi. Po rokovaní uviedol, že dialóg s Gbagbom sa skončil a pokiaľ neodstúpi, ECOWAS bude musieť uplatniť použitie sily.
Dohoda o amnestii je podľa neho stále možná, ale len keď Gbagbo uzná porážku. „Musí uznať výsledky volieb, vzdať sa právomocí, ktoré si uzurpuje a odísť v záujme všetkých ľudí Pobrežia Slonoviny,“ povedal Ouattara.
Americkí predstavitelia v pondelok vo Washingtone vyjadrili ochotu pomôcť Gbagbovi k „dôstojnému odchodu“ vrátane zmeny zákazu víz, aby mohol pricestovať do USA a prevziať tam prípadné učiteľské miesto. Podmienkou však je jeho súhlas s odstúpením, pričom táto šanca sa rýchlo zmenšuje.
„Dúfame, že prezident Gbagbo bude sústredene počúvať posolstvu, že musí odstúpiť,“ uviedol hovorca americkej diplomacie P.J. Crowley.
Novembrové prezidentské voľby mali otvoriť novú kapitolu v dejinách Pobrežia Slonoviny, ktoré pred ôsmimi rokmi občianska vojna rozdelila na moslimský sever, podporujúci Ouattaru, a kresťanský juh, kde má navrch Gbagbo.
Namiesto toho iba vyostrili rozpory. OSN obvinila sily podporujúce Gbagba zo zabíjania a záhadného zmiznutia stúpencov Ouattaru.