Česko aj Slovensko sa v piatok 19. novembra lúčilo so slávnym skladateľom a hudobníkom Miroslavom „Mekým“ Žbirkom (†69). Ten podľahol vážnemu a opakovanému zápalu pľúc. Posledná rozlúčka sa konala v pražskom Krematóriu Strašnice.

• Žbirka zomrel 10. novembra 2021 po opakovaných zápaloch pľúc a nakazení neznámou baktériou v spánku v nemocnici. Pred smrťou pracoval na novej doske.
• Smútočný obrad prebehol vo Veľkej sieni Krematoria Strašnice v Prahe. Z dôvodu pandémie covidu-19 bola iba pre zvaných, ale obrad bol pred krematóriom premietaný na veľkoplošnej obrazovke a tiež na sociálnej sieti.
• Na poslednú rozlúčku prišlo množstvo slovenských a českých celebrít, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová. Českej politiky zastúpil premiér Andrej Babiš, pokloniť sa prišiel aj exminister zdravotníctva Petr Arenberger.
• Obrad trval necelú hodinu, smútočné reči boli prekladané Mekyho hitmi. Za tónu jeho piesní nakoniec padla čierna opona a hostia sa rýchlo rozchádzali. Spevákova rodina a tiež prezidentka Čaputová zvolili na odchod bočný východ.

Náhla smrť Mira Žbirku (†69): Srdcervúce slová Mekyho syna!

Scenár POSLEDNÉHO ROZLÚČENIA:

Príchodová hudba – The Best Of Miro Žbirka
1. Úvod – ceremoniár uvíta smútočných hostí
2. Podzimná láska (symphonic version)
3. All You Need Is Love – The Beatles
4. Ďuri Čurný (SK) – reč
5. Fair Play
6. Waterloo Sunset – The Kinks
7. Honza Vedral (CZ) – reč
8. Čo bolí to prebolí
9. Balada o polných vtákoch
10. POSLEDNÝ POTISK Odchodová hudba – The Best Of Miro Žbirka