Pokusy beštiálneho doktora Mengeleho. Nacistický „anjel smrti“ zomrel na úteku pred spravodlivosťou

1520

Viac ako 30 rokov unikal Jozef Mengele spravodlivosti. Nádejný doktor s víziou prepožičal svoj intelekt nacistom, ktorí mu umožnili vykonávať monštruózne výskumy. Stal sa z neho doktor Frankenstein, ktorý sa v honbe za svojimi cieľmi nezastavil absolútne pred ničím. Mučil svojich pacientov – väzňov z koncentračných táborov – robil na nich šialené pokusy a zabíjal ich len pre svoje zrúdne potešenie a až nezdravú zvedavosť. Anjel smrti, ako sa mu tiež hovorí, za svoje zločiny nikdy nepykal.

Mengele vyštudoval medicínu a antropológiu, ihneď po škole sa vrhol na výskum, čoskoro ale skončil medzi nacistami a rýchlo sa vyšvihol medzi popredné postavy druhej svetovej vojny. Už v 33 rokoch bol hlavným lekárom v Osvienčime-Březinke. Pri príchode vlakov zajatci stál na rampe a on vykonával selekciu – niektorých posielal na ťažkú ​​prácu, iných do plynu. A niektorých si rovno zabral pre svoje beštiálne pokusy. Najviac ho zaujímali dvojčatá a liliputi, medzi jeho obeťami boli veľmi často deti.

Po oslobodení koncentračného tábora nastal spravodlivá pomsta! Američania bez súdu postrieľali desiatky nacistov.

Práve svojimi šialenými experimentmi sa Mengele tak preslávil – operoval bez anestézie, skúšal injekciami s pigmentmi meniť farbu očí, obetiam pichal najrôznejšie vakcíny, zámerne ich infikoval chorobami, ponoril ľudí do vriacej vody, aby videl, za ako dlho zomrú, novorodencom z rovnakého dôvodu nedával najesť, odoberal ľuďom orgány, aby zistil, či bez nich človek dokáže žiť. Pitval živých, aby videl, ako ľudské telo funguje. Dvojčatám amputoval končatiny a prehodené im ich zase späť prišíval, pokúšal sa deti spojiť žilovými systémami, vykonával im veľké objemy transfúzií z jedného na druhé. Keď mu jedno dvojča zomrelo, zabil aj druhé, aby ich mohol pitvať zároveň. Liliputánov nútil sledovať, ako vyvára kosti ich kamarátov pre výstavu v múzeu.

Utajovaný extrémne brutálny masaker na Nemcoch pri Přerove!

Keď skončila vojna, hralo Mengelemu do kariet jedno veľké plus – nenechal si vytetovať krvnú skupinu, čo bolo u SS povinné. Zadržali ho tak ako radového vojaka už v Norimbergu, z miestneho tábora ale odišiel aj s novou identitou. A zamieril ako celý rad ostatných nacistov do Južnej Ameriky.

Späť do Dachau: Hitlerov fotograf sa v roku 1950 vrátil na miesto hrôzy

V Argentíne sa ukrýval niekoľko rokov, kým po dolapení Adolfa Eichmanna dostal strach a utiekol do Paraguaja. V dôsledku zlepšovania vzťahov medzi Izraelom a juhoamerickou krajinou ho lovci nacistov nechali na pokoji. Neskôr sa odsťahoval do Brazílie, kde v roku 1979 aj zomrel – dostal infarkt a utopil sa. Až v roku 1985 lovci nacistov objavili jeho hrob, telo neskôr identifikovali pomocou DNA.