POLITIKA: Ústredná komisia pre referendum sa prvýkrát zíde 24. augusta

906

Zasadnutie zvolal podľa zákona minister vnútra SR Daniel Lipšic (KDH). 
Komisia si na ňom určí žrebom predsedu a prvého podpredsedu. Okrem toho sa bude zaoberať informáciami o príprave plebiscitu. TASR to dnes potvrdila riaditeľka odboru volieb a referenda na Ministerstve vnútra SR Lívia Škultétyová.
Komisia bude dozerať na dodržiavanie zákona pri príprave a konaní referenda. Ďalšími jej podpredsedami budú šéf rezortu vnútra a predseda Štatistického úradu SR. Členmi budú delegáti politických strán zastúpených v Národnej rade SR a petičného výboru. Každá parlamentná politická strana a petičný výbor deleguje do ústrednej komisie jedného člena a jedného náhradníka. Komisia dozerá na dodržiavanie právnych predpisov pri príprave a konaní referenda, rozhoduje o sťažnostiach na postup obvodných komisií a zisťuje výsledky hlasovania v referende. Ďalšou z jej úloh je odovzdať zápisnicu o výsledku hlasovania Národnej rade SR.
Referendum, v ktorom sa občania budú môcť vyjadriť napríklad k zrušeniu koncesionárskych poplatkov či k obmedzeniu poslaneckej imunity, iniciovala strana Sloboda a Solidarita. Okrem už spomínaných otázok budú môcť občania vyjadriť svoj názor tiež k zníženiu počtu poslancov na 100 či k stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín. Piata otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej, šiestej, by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon.
Výsledky referenda budú platné iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR iniciované petíciou občanov. Predchádzajúce štyri boli neúspešné, jedno zmarené. Platné bolo iba referendum o vstupe SR do Európskej únie, ktoré iniciovali politici. Konečným štádiom je vyhlásenie výsledkov referenda Národnou radou SR.
Náklady na referendum predstavujú 7.224.000 eur. Z toho 5.964.000 eur použije Ministerstvo vnútra SR a pre Štatistický úrad SR je určených 1.260.000 eur. Rezort vnútra prostriedky využije najmä na činnosť komisií pre referendum, tlač a distribúciu hlasovacích lístkov, informačné materiály, vybavenie volebných miestností a ochranu verejného poriadku. ŠÚ SR zase na spracovanie výsledkov hlasovania v referende.
Plebiscit vyhlasuje prezident SR. Ivan Gašparovič tak urobil na základe petície občanov, ktorú prezidentská kancelária prevzala 9. júna. Z viac ako 400.000 podpisov vyhodnotila ako platných 368.000, čím bol splnený zákonný limit 350.000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.