Olympijské hry sú vrcholom štvorročného snaženia. Napriek tomu na nich mnohé hviezdy vodného slalomu chýbali. Nie, preto, že im chýba výkonnosť, aby mohli bojovať o medaily. Ale preto, že kvalifikačné systém ich na rozdiel od svetových šampionátov predčasne vyradil z hry. A nejde len o Slovenské hviezdy kvôli, ktorým ten likvidačný systém vznikol.

Tento zoznam vyradených z OH je ako Sieň slávy vodného slalomu.

Víťazi OH:
Slovenskí bratia Hochschornerovci, Michal Martikán, Elena Kaliská
Češka Štěpánka Hilgertová
Francúzka Emilie Ferová
Každý z nich je víťazom olympiády, väčšina z nich dvakrát či trikrát.
Ovšem tým výpočet nekončí. Pridajme Slovákov, súčasného majstra Európy a prvého v priebežnom poradí Svetového pohára a aktuálna jednotka svetového rebríčka ICF v kategórii C1 Alexandera Slafkovského, súčasných majstrov Európy C2 Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom, Čecha Vavrinca Hradilka, jeho francúzskeho súpera Borisa Neveua a nemeckú kajakárku Jasmine Schornbergovu, teda troch bývalých majstrov sveta. Alebo Hannesa Aigner a Sideris Tatsiadise, nemeckých medailistov z hier v Londýne.
Nemci voda 2
Tí všetci stále pretekajú. A pretekajú výborne. Napríklad Hradilek či Aigner dosiahli na medaile aj na posledných majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši.
Napriek tomu na hrách v Riu neboli. Z jedného dôvodu. Doma vo svojich krajinách sú „až“ druhí. Čo je vážny problém.
„Zo športového hľadiska je strašne smutné, že Boris Neveu v Riu nebude,“ hovoril už v apríli Hradilek. To ešte netušil, že ho stretne rovnaký osud. V českej kvalifikácii tesne podľahol Jiřímu Prskavcovi, ktorý získal v K1 bronz.
Pfeiferova
Kvalifikační systém nie je podľa mnohých spravodlivý. Nezdá sa byť ani logický. Organizátori hier stavajú pre vodný slalom drahé kanály, ale zároveň MOV drsne obmedzí ich počty a znemožní štart aj mnohým pretekárom zo svetovej Top 10.
„Za všetkým je politika,“ hovorí Alena Mašková, členka technickej komisie Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF). „Každý olympijský cyklus žiadame o zvýšení kvóty, ale márne.“ Skôr sú na tom čím ďalej horšie.
Medzinárodný olympijský výbor nemieni pustiť na hry viac ako 10 500 športovcov, preto ich počty silno redukuje. V Riu vo vodnom slalome štartovalo len 21 kajakárov aj kajakárok, 16 singlkanoistov a 12 deblkánoí. Každú krajinu smie na rozdiel od vrcholných podnikov reprezentovať maximálne jednu loď na kategóriu.
Navyše podľa hesla „dáme šancu všetkým kontinentom“ pridelí MOV aspoň jedno miesto aj slabej Afrike či Oceánii.
Škantárovci 5
Jiřího Prskavca podivné a priškrtené olympijskej kvóty štvú tým viac, keď sa rozhliada po ďalších odvetviach. „Športy, ktoré na olympiádu neposielajú to najlepšie a neberú ju vážne, na nej nemajú čo robiť. Nech tam sú len tie, pre ktoré je olympiáda vrchol,“ naráža hlavne na futbal, ale aj box, golf, tenis. Práve z posledných dvoch športov sa hráči z hier ospravedlňujú. „Alebo potom niekto ide na olympiádu len na dovolenku.“
Ale hry sú predovšetkým biznis. Šanca na zmenu je minimálny. Aby najsilnejšie krajiny mohli vo vodnom slalome nasadiť v každej kategórii dve lode, je nereálne. Neprešiel ani návrh na automatický štart aktuálnych majstrov sveta mimo národné kvóty.
„MOV žiada čo najväčšie zastúpenie krajín, aj keď z hľadiska kvality závodu je to nezmyselné,“ hovorí Mašková.
Naviac súbežná snaha MOV o rodovú rovnosť zrejme spôsobí, že v olympijskom Tokiu 2020 bude kategória deblkanoistov nahradená singlkanoistkami.
Škantárovci 3
„Kategóriu, ktorá je tradičný a divácky zaujímavá, nahradí inou, na ktorú sa podľa mňa nedá pozerať. Keď sme to prvýkrát počuli, ani sme tomu nechceli veriť,“ podotkol Pavol Hochschorner, trojnásobný víťaz hier v deblkánoi. Takže by tieto OH pre naších ďalších olympských víťazov konečné.
Vodný slalom dopláca tiež na skutočnosť, že ho MOV berie spoločne s rýchlostnou kanoistikou ako jeden šport. „Potom nám hovoria, že má kanoistika šiesty najväčší počet medailí na hrách a že by ich mala mať menej. Aj v tomto smere údajne MOV chystá reorganizáciu,“ tvrdí Mašková. Pritom rýchlostná kanoistika má disciplín dvanásť a slalomárov len štyri.
Dukatová 1
Pre prípad „ohrozenia“ ICF chystá novo testovanú disciplínu slalomkros, vodné obdobu skikros či pretekov BMX. „Nám príde dosť šialená, ale v MOV sa tieto cool disciplíny páčia,“ upozorňuje česká členka technickej komisie.
O zmenách ovplyvňujúcich kariéru mnohých športovcov často v MOV rozhodujú ľudia, ktorí danému športu nerozumejú. Vodný slalomár Tony Estanguet, trojnásobný olympijsky víťaz disciplíny C1, ktorý sa na prvých dvoch miestach striedal s Martikánom, je nový člen MOV za komisiu športovcov, to rieši po svojom. Kolegom funkcionárom rozdáva letáčiky s osvetou o vodnom slalome.