PREMIÉRKA: Moje pôsobenie vo funkcii mi dalo poznanie, ako ťažko sa rodia dohody

385

Reagovala tak na niektoré situácie, keď sa vládny štvorlístok na niečom uzniesol, ale výsledok tomu nakoniec nezodpovedal.
Takýto stav kritizovali aj niektorí koaliční partneri. Predsedovi Mosta-Híd Bélovi Bugárovi sa napríklad vzhľadom na nedodržiavanie dohôd zdalo zbytočné vysedávať na koaličných radách. Po nezvolení spoločného vládneho nominanta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora sa vyjadril, že on bude radšej sedieť so svojou rodinou, ako na rôznych rokovaniach, ktoré aj tak pri realizácii dopadnú inak.
Radičová pripomenula pôvodný dohovor vládnych strán, že sa budú pravidelne stretávať raz za dva týždne, v prípade nutnosti aj častejšie. „Keď ma ktorýkoľvek člen koaličnej rady požiada, že má potrebu si vydiskutovať nejaký problém, zvolám ju, pretože je vždy lepšie sa o téme zhovárať, ako ju nechať kvasiť,“ vyhlásila v rozhovore pre TASR. S takouto požiadavkou podľa nej prišiel niekoľkokrát aj samotný líder Mosta-Híd. „Na každej koaličnej rade má pán Bugár plný rukáv problémov, ktoré potrebuje prediskutovať,“ upozornila premiérka s tým, že v takomto systéme práce sa bude pokračovať aj v budúcnosti.
Za prvých šesť mesiacov vládnutia ju potešilo prijatie viacerých protikorupčných zákonov a opatrení, ale aj legislatívnych návrhov zameraných na mladé rodiny, dôchodcov či zdravotne postihnutých ľudí. Vyzdvihla tiež mnohé stretnutia v zahraničí, ako napríklad so šéfkou americkej diplomacie Hillary Clintonovou. Podľa Radičovej si veľmi sadli počas jej pracovnej cesty v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Tam to zafungovalo okamžite a vzájomná podpora je veľmi silná,“ priblížila.
Rovnako kladne zhodnotila i spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky. Slovenská šéfka exekutívy zaviedla nový mechanizmus, a to ten, že predstavitelia zoskupenia sa spoločne stretávajú pred každým summitom Európskej únie. Častokrát je na nich prítomný tiež predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
Na druhej strane premiérke robia starosti dôsledky hospodárskej krízy, s ktorými sa borí nielen Európska únia. „Vôbec ma neteší, že SR musela prijímať ťažký konsolidačný rozpočet. Malú náplasť na ranu sme dostali cez hodnotenie OECD, ktoré pomenovalo, že ideme správnou cestou a väčšinu výziev, ktoré nám dala, máme priamo v programovom vyhlásení,“ konštatovala s tým, že išlo o veľmi dôležitú spätnú väzbu.
Na základe analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa Slovensko v rámci konsolidačných opatrení vybralo správnou cestou. Generálny tajomník OECD Angelo Gurría v Bratislave vyzdvihol kroky SR, ktoré dávajú silný signál pre trhy, že krajina je otvorená pre obchod a je dobrým miestom pre obchod.