Prezidenský kandidát Franz by odsúdil komunistov tak ako nacistov v Norimbergu po vojne

1240

„Malo sa stať to isté, čo sa stalo v Norimbergu v 1946 roku,“ povedal Franz pri debate prezidentských kandidátov na pražskej Vysokej škole ekonomickej.

Pred aulou na VŠE bola v stredu neskoro večer taká tlačenica, ako keby tu mali vystupovať najväčšie rockové hviezdy. Mnohí študenti sa dovnútra ani nedostali. Pritom dorazili „len“ dvaja kandidáti na Hrad, výtvarník, skladateľ a profesor DAMU Vladimír Franz a podpredseda Senátu Přemysl Sobotka. Akciu organizovali Mladí konzervatívci. Záujem o diskusiu bol taký, že to Sobotku až šokovalo.

„Ja si pripadám ako v dobách 17. novembra 1989, kedy sme začínali s Občianskym fórom chodiť medzi školákov,“ zveril sa nabitému sálu, v ktorom bolo niekoľko stoviek študentov, ktorí sedeli aj na schodoch. Väčšina sa podľa miery potlesku netajila sympatiami k Franza, no po skončení debaty sa mnohé z nich išla fotiť aj so Sobotkom.

„Nejde o oko za oko, malo sa povedať: toto je zle. Keď sa to nepovie, urobí sa šrám na duši národa, úplne rovnaký, ako sa stal v Mníchove v roku 1938,“ povedal Franz študentom, keď sa ho jeden z nich pýtal na protesty proti uzatváranie oranžovo-červených koalícií v krajoch, konkrétne na to, že v južných Čechách študenti protestovali proti komunistickej radkyňa pre školstvo.

Franz povedal, že pre rok 1989 sa malo konať niečo v štýle Norimberského procesu, v ktorom boli súdení nacistickí pohlavári. Zauvažoval aj nad tým, či komunizmus nie je len politický smer, ale skôr vlastnosť a dôvod blbej nálady. „Keď mu nie je vlhko, tak nerastú huby,“ našiel si prirovnanie k tomu, ako môže nevyrovnanie sa s komunizmom a nepotrestanie zločinov ničiť spoločnosť.

„To, čo sa v tejto krajine odohráva, že sa zrazu hovorí o tom, že komunisti sú dokonca demokratickou politickou stranou, s tým dramaticky nesúhlasím. Vypočujte si výroky niektorých krajských poslancov, ktorí sa dnes bez škrupuli dostávajú k moci. Mladá generácia nechce, aby jej vzdelanie riadila komunistka. Proste nie, nie, nie,“ povedal študentom Přemysl Sobotka. Obaja zožali búrlivý potlesk.

Podľa Franza sa teraz začína aktivovať občianska spoločnosť, ktorá sa snaží štát vrátiť občanom. „Dnešný problém nie je hospodársky, ekonomický, aj keď sa to tak javí. Je o morálke,“ zdôraznil. A potom sa študentov pýtal: „Vy sa tu učíte ekonómiu. Poznáte niekto nejaké staré básničky? Je dôležité, aby človek bol rámcový,“ povedal Franz. Priznal, že zatiaľ nemá jasno v tom, kto by mali byť jeho spolupracovníci na Hrade či kandidáti na ústavných sudcov, ani ako by ako prezident podporoval zahraničný obchod Českej republiky.

„Viem, že zahraničný obchod je, viem, že sme v Európskej únii, že sú tigre svetovej ekonomiky Čína, India, Brazília. Keby na to prišlo, tak by som sa pochopiteľne spýtal. Prezident má právo sa spýtať odborníkov,“ vysvetľoval Franz.
V praktických otázkach, čo by mohol ako prezident robiť, si Sobotka vedel rady o niečo viac. Podľa Franza musí Česko upozorňovať na porušovanie ľudských práv. Neveria tomu, že by okamžite nasledovalo „vypnutie kohútika s ropou“.