Ruská fotografka sa vzdala úspešnej kariéry a na samote sa stará o choré zvieratá

1148

Darja Puškareva patrila k piatim najlepším svadobným fotografom z Moskvy. Jej služby vyhľadávali bohatí klienti, medzi ktorými nechýbali známi politici či elitný podnikatelia. Mimo pracovný život ale žena trpela pocitom nenaplnenia a nebola šťastná.

„Skôr som bola zamestnaná vo filmovom priemysle a pracovala som aj pätnásť hodín denne bez šance mať voľno. Fotografkou som sa stala preto, aby som trochu zmiernila ten tlak. Nakoniec som ale skončila na tom istom mieste – žiadna dovolenka, žiadny voľný čas. Bola som úplne ponorené do svojej práce a jediné životné potešenie som mala z vytvárania úžasných fotiek,“ rozpráva Darja.

Zmena životného smeru prišla náhle. Ruska spoločne so svojím manželom navštívila útulok, kde sa stretla s jednookým šteňaťom. Na návštevu oftalmológa potrebovalo 10 tisíc rubľov (cca120 eur), ktoré Darja zohnala. Nikto zo zamestnancov útulku ale nebol schopný šteňa k lekárovi dopraviť. Žena sa o nakoniec postarala sama a odvtedy začala pomáhať aj ďalším psom, ktoré si brala domov z útulkov. Kariéry úspešné fotografky sa nadobro vzdala. Dnes si na voľnej nohe len zarába úpravou fotiek.

„Vzali sme si dve pôžičky a 160 kilometrov od Moskvy sme si kúpili dom na vidieku. Nasťahovali sme sa tam aj s našimi psami, pre ktoré sme postavili šesť ohrádok. Povedali sme zbohom pohodlnému životu a máme sa dobre. Konečne mám pocit, že plytvať svojím časom a žijem zmysluplne.“

Ako prežívajú posledné chvíle vaši domáci miláčikovia pred smrťou. Veterinári prezradili, čo sa so zvieratkami deje

Aj keď vo svojom dome pomáhajú zvieratám, ktoré to najviac potrebujú, za útulok sa manželia nepovažujú. Všetko platí zo svojich vlastných peňazí a nedostávajú žiadne príspevky od štátu. „Po štyroch rokoch tu máme teplú vodu a splachovací záchod, a to len vďaka našim priateľom. Všetky naše peniaze dávame do zvierat. Našťastie toho sami k životu moc nepotrebujeme, aby sme boli šťastní,“ hovorí bývalá fotografka na plný úväzok.

K ich psej svorke sa dokonca pridali líšky alebo medvedíky čistotné. „V priebehu času sme sa naučili, ako zaobchádzať s náročnými zvieratami a stali sme sa skoro veterinári. Vďaka tomu môžeme zachraňovať množstvo zvierat.“