Smutná správa prišla v utorok zo Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. Zomrel tam 44-ročný muž nakazený koronavírusom, ktorý bol hospitalizovaný niekoľko týždňov. Podľa nemocnice bol covid-19 zrejme bezprostrednou príčinou jeho smrti. Jeho stav sa počas nedele rapídne zhoršil, v pondelok potom z nemocnice volali jeho žene a deťom, aby sa s ním prišli rozlúčiť. „Taký fajn človek,“ popísala jedna zo sestričiek.

„Muž ročník 1976 bol hospitalizovaný na Klinike anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny VFN a 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Marie Heřmánková.

 Správa o úmrtí tak mladého pacienta všetkych  zaskočila 

Do nemocnice ho prijímali 24. marca večer. Jeho stav sa začal rýchlo zhoršovať, a tak ho uviedli do umelého spánku a pripojili na pľúcnu ventiláciu. O týždeň neskôr ho napojili na mimotelový obeh.

Ako v stredoveku! Preplnené márnice a horor s masovými hrobmi obetí koronavírusom!

Ďalší zlom potom prišiel na veľkonočnú nedeľu, vtedy sa jeho stav rapídne zhoršil, zlyhávali mu orgány. O deň neskôr, na Veľkonočný pondelok, potom nemocnica volala jeho žene i deťom, aby sa s ním prišli rozlúčiť. „Nevieme, či do rána prežije,“ opísala svoje pondelkové pocity sestra z intenzivky. „Ja verím, že on to dá. Je mladší než ja,“ uviedla 46-ročná sestra Marcela, ktorá je zdravotnou sestrou už 27 rokov a z toho 12 rokov práve na Klinike anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny 1. LF UK a VFN v Prahe.

 Verili, že to  zvládne 

Sestričky verili do poslednej chvíle, že sa pacient nakoniec predsa len udrží. Na nočnej zmene mu podľa servera naberali krv každé dve hodiny, prichádzali ale znepokojujúce výsledky – v krvi mal totiž laktát – kyselinu mliečnu, ktorá naznačuje, že organizmus zlyháva. O polnoci vraj bola jeho hodnota v pacientovom organizme 25 mmol/l, normálna hodnota je pritom menšia ako 2 mmol/l.
Muž v utorok skoro ráno zomrel, podľa nemocnice bola choroba covid-19 zrejme bezprostrednou príčinou jeho smrti. „Pamätám, keď sme ho prijímali. Rozprávali sme si. Taký fajn človek,“ uviedla sestrička Marcela. Podľa vedúceho smeny sestier Michala Švarca je situácia s koronavírusom ťažšia ako zvyčajne. „Teraz sú tí pacienti mladší, majú deti, rodiny, hypotéky,“ povedal serveru.

Hororové situácie z nemocnice! Mŕtve telá sa hromadia na chodbách, márnice sú preplnené

VFN starala celkovo o 45 ľudí s nákazou covid-19, ku stredajšiemu poludniu ich je aktuálne 13. V nemocnici tiež 11 ľudí nakazených vírusom zomrelo, sedem z nich boli seniori z domova dôchodcov v Michli, kde sa nákaza rozšírila. Na covid-19 zomrelo v Česku ku stredajšiemu ranu celkom 163 ľudí, jedenástim z nich bolo menej ako 54 rokov.