Sotva štvormesačná sučka border kólie Bambi uhynula po tom, čo na vychádzke pri obľúbenom pútnickom mieste Svätý Antonínek pri Blatnici zožrala vajce pohodené na ceste. Bolo totiž napchaté jedom! Analýza potvrdila otravu karbofuránom, ten je v celej EÚ zakázaný od roku 2008.

„Bambi zožrala nejakú smradľavú vec uprostred cesty vedľa vinohradu. Príznaky otravy sa u nej prejavili zhruba po necelej hodine, do dvoch hodín ležala u veterinárky na stole mŕtva. Podľa všetkých indícií to vyzerá na jed karbofuránom,“ uviedol majiteľ fenky Jakub Konečný.
Majiteľa uhynutého šteňaťa oslovili členovia iniciatívy Spravodlivosť pre prírodu, ktorí ako dobrovoľníci pátrajú po nebezpečných nástrahách, a odporučili laboratórne vyšetrenia na karbofurán.
Ten je smrteľný aj pri malej dávke, otrávený umiera v priebehu niekoľkých minút v silných kŕčoch. Život môže zachrániť iba okamžité podanie protilátky.

 Pozitívny na  karbofurán 

Na miesto vyrazila psovodka Českej spoločnosti ornitologickej Klára Hlubocká, ktorá sa špecializuje na vyhľadávanie otrávených návnad v teréne. „Žiadnu ďalšiu návnadu sme nenašli, ale v miestach, kde došlo k otrave, sme objavili mnoho mŕtvych múch a chrobákov, ktorí bývajú známkou otravy, ak sú nájdené na obeti alebo v jej blízkosti,“ vysvetľuje Hlubocká.
Laboratórna analýza potom skutočne preukázala, že šteňa otrávil karbofurán. „Všetky odobraté vzorky, teda obsah žalúdka šteňaťa, trs trávy, na ktorom bola návnada, aj zvyšky škrupín, sú pozitívne na karbofurán. Podľa pitevnej správy sa šteňa s najväčšou pravdepodobnosťou otrávilo konzumáciou otráveného vajcia. Nič iné sa v žalúdku podľa pitevnej správy nenašlo,“ dopĺňa Hlubocká.

 Prípadov je  niekoľko 

Okrem uhynutéj Bambi sa polícia teraz zaoberá hneď niekoľkými prípadmi psov, ktorí sa otrávili v zámockom parku vo Veselí nad Moravou. „Či ide aj o otravy karbofuránu, zatiaľ nie je jasné. Posledný návnada, o ktorej vieme, bola nájdená v polovici novembra. Nálezkyňa ju ale vyhodila do popolnice a celú vec riešila len cez sociálne siete,“ vysvetľuje Hlubocká.
Oblasť na rozhraní Juhomoravského a Zlínskeho kraja patrí k dlhodobo najproblematickejším v Čechách. „Prípady otráv karbofuránom sú tu zaznamenané každý rok. V minulom roku sa tu otrávili dva kriticky ohrozené dravce haje červenej, v roku 2017 to boli štyri myšiaky lesné a dve líšky,“ hovorí Hlubocká.