Radoslav Procházka neuspel ani ako kandidát na sudcu v Luxemburgu

Po nezdare vo voľbách a v strane ktorú založil utrpel Radoslav Procházka ďalšiu porážku.

1005

Nestane sa sudcom v Luxemburgu. V pondelok ho podľa informácií Denníka N definitívne odmietli.
Na prestížnej funkcii si mohol finančne poriadne prilepšiť. Základný mesačný plat luxemburského sudcu je totiž asi 21-tisíc eur, navyše k nemu patria ďalšie príplatky či benefity.
S príplatkami mohol ročne dostávať vyše 310-tisíc eur. Išlo o jedno z najlepšie platených miest v Európskej únii. Naši sudcovia môžu o takých príjmoch iba snívať.

Súdny dvor Európskej únie nemôže potvrdiť odmietnutie Procházku

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) so sídlom v Luxemburgu nemôže potvrdiť odmietnutie Procházku za sudcu na Všeobecnom súde Európskej únie (EUGC).
Ako pre TASR uviedol Balázs Lehóczki z komunikačného oddelenia Súdneho dvora EÚ, ktorý má na starosti Slovenskú republiku, o výbere sudcov rozhoduje poradný výbor Rady EÚ v Bruseli a luxemburská súdna inštitúcia sa o menách vybratých národných kandidátov dozvedá po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.
Kritika nominácie
Jeho nominácia sa neobišla bez kritiky. Napríklad združenie sudcov Za otvorenú justíciu ešte v septembri vyzvalo Súdnu radu SR, aby rozhodnutie, ktoré vzbudzuje vážne pochybnosti vo verejnosti, dostatočne presvedčivo vysvetlila bez ohľadu na to, či jej to zákon priamo prikazuje alebo nie.
Parlamentná strana SaS zas vyzvala vládu, aby Procházkovu nomináciu odmietla. Liberáli vtedy uviedli, že Všeobecný súd Európskej únie v Luxemburgu nie je trafika, ale vážená inštitúcia, na trafiku sa ju snaží prebudovať Súdna rada SR.
Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. V roku 1998 bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.
Jeho hlavnou úlohou je poskytovanie výkladu právnych predpisov únie pre ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských krajinách. Rozhoduje napríklad o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami a žalobách podaných členskými štátmi v oblasti štátnej pomoci.