Reprezentant newyorského Brooklynu, jeden z najvplyvnejších raperov histórie, ale predovšetkým biznismen. Charakteristické črty, ktoré sám štyridsaťpäťročný Shawn Carter často spomína. Niekdajšieho rezidenta sociálneho bývania Marcy Houses pozná celý svet predovšetkým pod menom Jay Z. Rapová megahviezda Jay sa nikdy netajil tým, že peniaze a slobodný duch podnikania patrí medzi jeho životné priority.

Koniec koncov sám seba skôr než za biznismena označil za biznis ako taký. „Muži klamú, ženy klamú, čísla neklamú,“ nechal sa počuť na jednej zo svojich skladieb. Ak to Jay myslí vážne, najmenej jedna časť jeho impéria o hodnote minimálne 800 miliónov dolárov má problém.

Tento rok tomu bol rok, keď Jay Z za 56 miliónov dolárov kúpil švédsku holdingovú spoločnosť Aspire. Firma prevádzkujúca streamovaci servis Tidal, ktorý je nie nepodobný Apple iTunes či službe Spotify, za rok jeho správcovstvo vykázala stratu 28 miliónov dolárov. Za tú istú dobu jej pritom obrat narástol o 30 percent na 402 miliónov švédskych korún, upozornil na čísla z výročnej správy americký denník The Wall Street Journal.

    Veľká konkurencia

Tidal na jednu stranu čelí veľkej konkurencii – ako iTunes tak Spotify sú vedené v brutto väčšej spoločnosti. Služba Spotify ale na rozdiel od Tidal vlani vykázala oveľa pozitívnejší rast a podľa aktuálnych čísel za rok 2015 zdvojnásobila obrat na 2,19 miliardy dolárov. Tidal pritom vyvinul značnú marketingovú snahu konkurencie zatieniť prémiovým materiálom od domovských hviezd ako Kanye West, ktorý svoj posledný album The Life of Pablo rovnako ako doplnkový materiál k nemu ponúkol v predstihu používateľom služby Jay Z.jay-z

Z finančného výkazu spoločnosti tiež vyplýva, že Tidal má nezaplatené účty. Dodávateľom na faktúrach krátkodobo dlhuje 158 miliónov švédskych korún. Ešte roku 2014 to pritom bolo 34,7 miliónov. Zo zápisu predstavenstva firmy vyplýva, že „predstavenstvo verí, že spoločnosť bude schopná zabezpečiť nové financovanie.“ Otázkou je, čo si pod týmto výrokom predstaviť. Jednou z možností je, že peniaze do firmy naleje práve Jay Z.

Firma ďalej uvádza, že na tantiémách svojim umelcom, medzi ktoré patrí aj Jayziho manželka Beyoncé alebo kráľovná popu Madonna, vyplatil 300 miliónov švédskych korún, čo je zhruba tri štvrtiny celého obratu. V spoločnosti, ktorá zamestnáva 82 ľudí, sa takáto suma dá pochopiť.

Tidal mal v júni tohto roka 4,2 milióna platiacich užívateľov. Apple iTunes má v porovnaní 17 miliónov platiacich užívateľov, Spotify potom odoberá 30 miliónov jedincov.