Roller Derby vo Viedni!

1600

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, pretože doteraz som tento šport videl len vo filmoch, prípadne hudobných videoklipoch, a pritom ho tu máme aj rovno pod nosom 🙂

Ani na moment som nezaváhal a cez propagovaný link v evente som si rovno zakúpil lístok „print@home“ v cene 11,5€. Adresu telocvične na periférii Viedne som si zadal do GPS a mohol som vyraziť (Sporthalle Hopsagasse – Hopsagasse 7).

Event sa konal v modernej telocvični, kde ma hneď po príchode prekvapili na stoloch samé dobroty v podobe domácich koláčikov, muffinov, báboviek za dobrovoľný príspevok. Takisto bol k dispozícii merch, a tak som si kúpil aj pekné čierne tričko s logom Vienna Roller Derby za primeranú cenu 15€. Úplne ma prekvapil veľký počet divákov v hľadisku na to, že je to taký „undergroundový šport“. Atmosféra bola taká domácky uvoľnená a priateľská, začínalo sa o 17:00 a končilo niečo po 20:00.

Musím sa priznať, že naživo to vyzerá tak trocha nemotornejšie a menej efektne ako vo filmoch, ale stále bolo zábavne pozerať sa, ako sa bandička korčuliarok ide prizabiť na miestnom ‚opáskovanom‘ okruhu. Hráčky mávajú rôzne bojové maľovania po tvári, zväčša oblečené v rôznych extravagantných outfitoch a rozhodcovia majú každý svoje jedinečne švihnuté meno 😀

Ešte pred samotným zápasom sa konal zápas miestneho dorastu, počas ktorého vysvetľovali nie celkom jednoduché pravidlá. A keďže je takmer výhradne ženský šport, tak počas prestávok vystupovali miestni ‚hostesovia‘ oblečení na štýl ‚borat style‘ 😀 Najprv som sa na nich neveriacky pozeral, že toto snáď nemyslia vážne! Ale boli tak srandovní a spravili takú show, že som sa celkom dosť nasmial 😀 Môžete sa presvedčiť sami – Fearleader show 😉

PRAVIDLÁ

Roller Derby je kontaktný šport, ktorý sa odohráva buď na klopenej dráhe, alebo tzv. „flat track“ (tento prípad) a korčuľuje sa proti smeru hodinových ručičiek. V každom tíme je po 5 členov, z ktorých hráčka s dvoma hviezdami na helme je ‚jammer‘, hráčka s pásom na helme je ‚pivot‘ a ostatní sú ‚blockers‘.

    Samotný zápas sa odohráva v dvoch 30 minútových blokoch. Skórovanie prebieha v tzv. „jams“, čo sú maximálne 2-minútové bloky – môžu byť aj kratšie, pokiaľ ich „lead jammer“ preruší, a potom nasleduje striedanie.
    Jammer je jediny hráč, ktorý môže skórovať, a to tak, že sa prederie hlúčikom korčuliarok dopredu a obehne konkurenčný tím o kolo. Jammer-ky štartujú každý jam za „pack-om“ ostatných korčuliarok. Akonáhle sa jedna z jammer-iek korektne dostane do vedenia, nadobúda status „lead jammer“ – od tohto momentu sa nemôže prehodiť s pivotkou, ale zato môže prerušit jam, kedykoľvek chce, signálom rozhodcom – opakovaným dotýkaním sa svojich bokov.
    Blockeri majú za úlohu vyčistiť jej cestu a zároveň musia blokovať protihráčovu jammer-ku. Na toto ‚čistenie‘ používajú fyzický kontakt, bodyčeky a rôzne iné stratégie. Ale musia si dávať pozor na nedovolené zákroky ako lakte, potknutia a podobne, za ktoré sú penalizované a dočasne vylúčené z hry do tzv. „penalty box-u“. Taktiež by sa mali držať v rámci packu v tzv. „engagement zone“, čo je 20 stôp pred/za packom – teda blockerky sa nemôžu len tak voľne pohybovať po ploche.
    Pivot-ka môže vystriedať počas jam-u aktuálnu jammer-ku tým, že si od jammer-ky korektne prevezme čiapku označenú hviezdami.

 

Takže pokiaľ chcete zažiť konečne nejaký netradičný športový zážitok, tak viedenské Roller Derby Vám určite odporúčam! Pre info o aktuálnych zápasoch si ich môžete nájsť na facebooku ako ViennaRollerDerby.

Pre viac info prejdi na LoveInline 😉