Šamani z Poľska varili ayahuascu po hektolitroch a organizovali seanse! 

1021

Rozprávania s duchmi, zmeny vedomia, vypäté emócie. Ayahuasca, tajomný nápoj juhoamerických šamanov, podávali bohatým cudzincom traja Poliaci. Po zásahu colníkov teraz stojí trio podnikavcov pred Krajským súdom v Ostrave. Nápoj totiž obsahuje nepovolenú psychotropnú látku. Klienti po jeho požití strácali pojem o čase, rozprávali sa duchmi, navštevovali iné svety …

Manželia Jarosław K. a Karolina K. mali so svojim známym Piotrom K. rozbehnúť biznis s nápojom ayahuasca po zážitkoch na potulkách v juhoamerickom Peru.

Mali sa tam zúčastniť šamanského rituálu a potom sa dohovoriť, že podobnú zábavku budú ponúkať bohatým Európanom. „A to nielen občanom Poľska, ale aj občanom Nemecka, Rakúska či Dánska,“ povedal štátny zástupca Michal Togner.
Cudzinci platili ochotne účastnícky poplatok 1500 zlotých (skoro 330 eur). Poliaci utŕžili v čistom zisku viac ako 450tisíc eur!

 Duchovia a zmeny  času 

Ako to fungovalo? Poliaci vyrábali koncentrát nápoja ayahuasca, ktorý potom riedili, čím získali celkovo vyše 3 tisíc litrov nápoja.

Po napití nápoj účastníkom menil vedomie, spomaľoval sa im čas, dostával ich do tranzu. Niektorí si vybavili dávno zapadnuté spomienky, ďalší videli iné svety, iní hovorili s duchmi …

Rituály sa konali minimálne raz týždenne, niekedy však aj trikrát až štyrikrát za týždeň, a to na rôznych miestach v Európe a často aj v Moravskosliezskom kraji.

 Psychodélie?  Hnačka! 

Piotr K. kúpil dom v Čechách v Heřmaniciach na Novojičínsku, ktorý slúžil ako „základňa“ žalovaného gangu šamanov. „To jediné priznávam, inak je obžaloba mimo realitu,“ povedal k tomu Piotr K. na súde.

S nápojom ayahuasca vraj nemá žiadne skúsenosti. Tvrdil, že z Peru si miesto psychodelických zážitkov doviezol jedinú skúsenosť, a to hnačku po vypití štyroch druhov bylinných čajov.

Indiáni v Peru zlynčovali Kanaďana ako pomsta za vraždu šamanky

 Úrady vraj nič  nechápu 

Údajná hlava celého „podnikania“ Jarosław K. podľa žaloby riešil hlavne zásielky ayahuasca a na obradoch vystupoval ako šaman, ktorý klientom nápoj podával. „Obžaloba je pretkaná nezmyslami,“ popiera vinu pred súdom i on.

Jeho manželka Karolina K. potom mala byť „Šamanovi pomocníčkou“, zháňať klientov a na obradoch sa starať o atmosféru, občerstvenie a hudbu. „Obžaloba je postavená na úplnom nepochopení inštitútu ayahuasca,“ tvrdí žena.

OBRAZOM: Geronimo a spol. Pozrite do tvárí skutočných indiánov

 Problém menom  DMT 

Rituálny nápoj ayahuasca vyrábajú juhoamerickí šamani k magickým obradom a na liečebné účely z liany Banisteriopsis CAAP. Lenže tá obsahuje nelegálnu halucinogénnu látku DMT.

„Je to psychotropná droga, pri užívaní dochádza k negatívnym účinkom na zdravie človeka,“ uviedla Martina Kaňková z Colnej správy ČR.

Práve zásahovka českých colníkov trojicu Poliakov v dome na Novojičínsku vlani na jeseň zadržala. Jarosław K. je vo väzbe, Piotr K. s Karolínou K. čelí žalobe na slobode. Všetkým hrozí 10 až 18 rokov väzenia.