Indiáni v Peru zlynčovali Kanaďana ako pomsta za vraždu šamanky

2524

Do Južnej Ameriky odišiel, aby študoval prírodnú medicínu priamo u peruánskej šamanky. Avšak cesta za osvetou skončila pre Kanaďana Sebastiana Woodroffea tragicky. Na internete sa objavilo video, v ktorom ho domorodci lynčujú. Podľa všetkého išlo o krvnú pomstu. Štyridsaťjedenročný muž mal zavraždiť ich šamanku.

Sebastian Woodroffe odišiel do juhoamerického štátu Peru, aby tam študoval prírodnú medicínu. Tú mal študovať priamo v domorodom kmeni Šipibo-Konibo, ktorý žije na severovýchode Peru a je známy tým, že užíva na liečbu psychoaktívne rastliny ayahuasca.

Cesta do amazonských lesov však pre štyridsaťjedenročného Kanaďana skončila tragicky. Domorodý kmeň Woodroffea obvinil, že zastrelil ich šamanku Oliviu Arevalo († 81). Žena zomrela vo svojom dome vo štvrtok po tom, čo ju zasiahli dva výstrely. Zo smrti uznávanej šamanky domorodci obvinili Woodroffea. Muži mu uviazali okolo krku povraz a ťahali ho skrz amazonský prales. Jeho lynčovaniu bolo zachytené na mobilnú kameru a publikované na internete. Na videu je vidieť, ako zakrvavený prosí o milosť. V posledných minútach videa však už len nehybne leží v blate. Jeho telo bolo nájdené v plytkom hrobe v sobotu a to necelý kilometer od domova zavraždenej šamanky.

„Telo bolo identifikované ako Sebastian Woodroffe použitím odtlačkov prstov,“ povedal DailyMail generál Jorge Lam. V prípade vraždy nebol zatiaľ nikto zatknutý. „Neodpočinieme si, kým obe vraždy, domorodej ženy, rovnako tak kanadského muža, nebudú vyriešené,“ povedal pre Reuters Ricardo Palma Jimenez, hlavný žalobca kraja Ucayali. „Sme mierumilovní ľudia, ktorí vždy žili v harmónii s prírodou. Máme však malú dôveru v políciu, a to preto, že zločiny vedené proti nám neboli nikdy potrestané,“ obhajuje svoj ľud Ronald Suárez, najvyššia autorita kmeňa Šipibo-Konibo. Kmeň v súčasnej chvíli tvorí 40 000 ľudí.