Sexuálny zvrhlík MILIONÁROM

Spoločnosť Camelot, ktorá organizuje britské Loto, si nemohla nechať ujsť potešenie oznámiť, že jedným z troch výhercov prvej ceny je muž odsúdený na ťažký trest. Neznámy muž mal dostať 7 miliónov libier. Celé Anglicko sa v nedeľu nevedelo dočkať kto je ten víťaz

1533

Nebolo to prvý raz, čo výherca v Lote chcel zostať inkognito. Tentoraz však výherca nikdy nič také nežiadal. Naopak. Chcel tento prípad čo najviac využiť na širokú publicitu. Iorworth Hoare sa o svojom veľkom šťastí pochválil spoluväzňom a mužovi, ktorým s ním sedel v cele, dal 100 libier. „Som bohatý do konca života,“ opakoval neustále. „Budem si môcť dovoliť najkrajšie dievčatá na svete. Takému bohatstvu ani jedna neodolá.“ Muž, ktorý sa vyjadroval takto cynicky, nie je obyčajný väzeň a je pochopiteľné, že britská spravodlivosť sa úporne bránila zverejneniu jeho totožnosti. Nový milionár je totiž nebezpečný sexuálny zvrhlík, ktorý strávil väčšinu svojho života za mrežami. Vyhral v Lotte 7,2 milióna £

Väčšinu života za mrežami

Prvý raz skončil vo väzení v roku 1973, keď mal 21 rokov. S rodičmi a ôsmimi súrodencami býval v skromnom dome na predmestí Leedsu. Školu ukončil bez kvalifikácie, chvíľu pracoval ako pomocná sila v kuchyni, no potom skončil ako nezamestnaný. Hoci bol lenivý, vo svojom policajnom registri mal už tri záznamy za zvrhlosť. V roku 1973 sa však pokúsil znásilniť ženu, ktorá sa v parku prechádzala so psom. Porota bola dosť zhovievavá a odsúdila ho len na tri roky väzenia.

Aj keď si to Hoare nezaslúžil, nad jeho osudom očividne bdeli dobré víly. Prvá sa volala Janet Fallová, dievča z dobrej rodiny a absolventka univerzity v Cambridgei. Hoare sa s ňou zoznámil v divadle v roku 1976, krátko potom, čo vyšiel z väzenia. Bola to láska na prvý pohľad. Neskrýval pred ňou nič zo svojej minulosti a Janet verila v silu lásky, presvedčená, že sa jej podarí vyliečiť ho. No o dva roky znova zatkli Hoarea za pokus o znásilnenie a skončil na štyri roky za mrežami. Janet ho však neopustila. Naopak, navštevovala ho a dokonca ho nútila písať básne. Janet neskôr zomrela za záhadných okolností, keď vypadla z okna svojho bytu. Bola to nehoda, alebo samovražda? Záhada. Keď Hoare v roku 1980 vyšiel z väzenia, bol sám ako nikdy predtým, čo sa rýchlo aj prejavilo. Na spáchanie ďalšieho zločinu si vybral sviatok, Deň matiek v máji 1982. V ten deň sa istá Mary prechádzala so psom na poli, keď k nej zrazu niekto pribehol a zozadu jej dlaňou zakryl ústa. „Urob, čo ti poviem, a nič sa ti nestane,“ zahundral jej výhražne do ucha. Potom ju znásilnil, pričom si nedal ani námahu zamaskovať si tvár. Keď jej policajti ukázali niekoľko fotografií, bezpečne na jednej spoznala Hoarea. Mary si aj po toľkých rokoch spomína na jeho prázdne oči. „Myslela som, že ma zabije…“ Hoare tentoraz dostal sedem rokov, no už v novembri 1987 sa dostal na slobodu. Počas pobytu vo väzení sa nikto nepokúsil liečiť ho, takže bol naďalej rovnako nebezpečný. Niekoľko dní po prepustení sa pokúsil znásilniť 60-ročnú ženu, no vzápätí zmizol. Polícia po ňom síce usilovne pátrala, no neúspešne.

Jar roku 1988. V tej dobe sa v britskej televízii vysielala súťaž Víťaz berie všetko, kde boli v hre veľké peniaze a organizátorom sa každý týždeň hlásili početní kandidáti, ktorí museli zaslať meno, adresu, číslo telefónu a fotografiu. Jedného dňa sekretárka otvorila obálku, ktorú poslal Iorworth Hoare. Okamžite ho spoznala podľa fotografií, ktoré boli uverejnené v novinách, a oznámila to na polícii. Hoare bol taký naivný, že uviedol adresu, na ktorej sa skrýval, takže polícia ho zadržala a priviezla do Leedsu.

Sudca počas procesu povedal, že Hoare je hrozbou pre všetky ženy a odsúdil ho na doživotie. V tej chvíli sa prihlásila o slovo jeho druhá dobrá víla. Hoare si z väzenia podával inzeráty, v ktorých hľadal „spriaznenú dušu“. Ozvala sa mu istá Irene, s ktorou si začal písať a v ich listoch bolo čoraz viac nežnosti. Ich vzťah sa zakladal na klamstve, lebo Hoare sa nepriznal, za čo bol odsúdený, ale tvrdil, že vykradol banku.

Mladá žena ho spočiatku ľutovala, no keď sa s ním napokon stretla, zaľúbila sa. V roku 1993 vedenie väznice súhlasilo, aby sa Hoare oženil, a novomanželia smeli byť dokonca päť minút osamote. Nevie sa, ako a kedy sa Irene dozvedela pravdu o svojom manželovi, no po dvoch rokoch s ním prerušila kontakt a ani Hoare jej nechcel písať. Išiel do iného väzenia a roky ubiehali. Hoare sa správal vzorne, nedával o sebe vedieť. Vynikal jedine tým, že zbieral plyšové medvedíky, ktoré posielal ženám, s ktorými si písal. Je to zaujímavé, ale ženy prejavovali veľký záujem o tohto zvrhlíka, ktorého sa mali skôr báť.

Iorworth Hoare si po prepustení z väzenia kúpil šesť- izbový rodinný dom za 700.000 £

V Anglicku medzičasom zrušili trest doživotia a začiatkom roku 2004 sa úrady rozhodli prepustiť Hoarea na slobodu, no neurobili tak z jedného dňa na druhý. Premiestnili ho do zvláštneho väzenia, kde odsúdenci sa môžu zapísať na verejné práce a potom si aj nájsť zamestnanie. Keby sa Hoare správal vzorne, mal šancu dostať sa v septembri na slobodu.
Takto si začiatkom augusta kúpil počas vychádzky tiket Lota a vyplnil ho. Všade sa písalo o možnej výhre 21 miliónov libier, čo bolo veľmi lákavé. Večer sledoval v televízii, aké čísla padnú, a o hodinu už všetci vo väzení vedeli, že ich spoluväzeň sa stal milionárom. Na druhý deň sa aj napriek veľkej opatrnosti spravodlivosti celé Anglicko dozvedelo, že jedným z troch výhercov je sexuálny zvrhlík, ktorý už strávil vo väzení 27 rokov. Reakcie verejnosti boli rôzne, no prevažovalo pobúrenie. Mary, ktorú Hoare znásilnil v Deň matiek, rozhorčene v tlači tvrdila, že ona musí vyžiť každý mesiac zo 400 libier a Hoare jej nikdy nezaplatil 3 000 libier ako odškodné, ktoré jej prisúdila porota. Rozhorčenie bolo tým väčšie, že Hoare sa vraj vyjadril, že svojim obetiam nezaplatí ani jedinú libru.

Stovky žien sa mu ponúka

Zubami škrípali aj Hoareovi spoluväzni. Nebol medzi nimi obľúbený a ťažko znášali tento „dar nebies“. Peniaze však robia svoje a veľmi rýchlo sa mu mnohí podlizovali. Vychvaľoval sa, že si kúpi v Leedse veľký dom, v Thajsku si dá postaviť vilu, kúpi si luxusné autá a rozšíri si zbierku medvedíkov o najdrahšie a najvzácnejšie. Stovky žien mu posielali listy, v ktorých mu opisovali, čo všetko by si s nimi mohol užiť v posteli.
O týždeň sa Hoare dostal do iného väzenia, no verejnosť sa nedozvedela, do ktorého. Úrady sa zároveň zdráhajú pustiť ho na slobodu, lebo všetci si uvedomujú, že jeho sexuálne pudy sú príliš silné a Hoare sa navyše bude vďaka bohatstvu cítiť nedotknuteľný, takže bude ešte nebezpečnejší.

Na scéne sa znova zjavila Irene, ktorá sa v tlači dozvedela, aké mal Hoare šťastie. Dozvedela sa aj to, že odmietol odškodniť svoje obete. Vzhľadom na to, že nikdy nepodala žiadosť o rozvod, je stále Hoarovou zákonitou manželkou, čo má v úmysle využiť. Oprávnene má nárok na polovicu výhry, čiže 3,6 milióna libier, a prisahala, že len čo ich dostane, rozdelí ich medzi tie ženy, ktoré Hoare znásilnil. Je si vedomá, že žiadne peniaze na svete nezacelia rany, ktoré tie ženy nesú v sebe.

Pch