Skautský vedúci si deti značkoval horúcim železom!

Podľa obhajcu deťom vypaľovali značky horúcim železom omylom

1243

V Holandsku vo štvrtok začal súd s 23 ročným skautským vedúcim, ktorý je obvinený z toho, že počas letného tábora trom deťom vo veku 11 až 13 rokov vypálil na chrbát značky horúcim železom. Čin bol údajne súčasťou iniciačnej ceremónie, pri ktorej sa ale obvykle používala pečiatky a atrament.

Podľa obžaloby muž tri deti ocajchoval dvoma písmenami tento rok v lete, počas tábora v Belgicku, vysvetlila hovorkyňa Elke Koolová. Spomínaný ceremoniál spravidla zahŕňal aplikáciu atramentu na chrbát účastníkov, vedúci ale vraj z neznámeho dôvodu použil rozpálené železo. Obhajca podozrivého podľa holandskej vysielacej spoločnosti RTL súdu povedal, že jeho klient si neuvedomoval, že kovový predmet bol horúci, a deti ocejchoval omylom.

Krik detí bol bežnou súčasťou iniciačného aktu, povedal advokát. Navrhol, aby súd jeho klienta obvinenia zbavil.

Prokurátori požadujú podmienečne odložené niekoľkomesačné odňatia slobody. Verdikt by mal v kauze padnúť za dva týždne, píše AP. Holandská skautská organizácia údajný čin vedúceho odsúdila s tým, že „čo sa stalo, je hrozné“. Mužovi bola pozastavená činnosť a po prípadnom odsudzujúcom rozsudku by bol z organizácie vylúčený.